Тема можливого зв’язку між вакцинацією та аутизмом викликає дуже багато хвилювань, особливо серед молодих батьків. У суспільстві досі активно ширяться міфи про те, що щеплення можуть спровокувати розвиток аутизму у дітей. В реальності ж немає жодного якісного наукового дослідження, яке б підтвердило цей зв’язок. Детальніше про появу цього міфу і про те, чому вірити, а чому ні, розповість "Ми-Україна".
Звідки з’явився міф?
У 1998 році британський гастроентеролог Ендрю Вейкфілд оприлюднив статтю, в якій стверджував: що нібито існує зв’язок між щепленням проти кору, паротиту і краснухи (вакцина КПК) та розвитком аутизму у маленьких дітей.
Після виходу цей матеріал викликав не аби який вибух емоцій та побоювань у суспільстві: батьки почали масово відмовлятися від вакцинації, а рівень довіри до щеплень різко впав чи не в кожному куточку світу.
При цьому у відповідь на статтю інші науковці вирішили переглянути ці дослідження більш глибоко і помітили певні проблеми, а саме: невелика вибірка, відсутність доказів і, що не менш важливо - порушення методики.
Зрештою було з'ясовано, що Вейкфілд навмисно сфальсифікував дані, адже мав фінансову зацікавленість у дискредитації вакцини. У 2010 році його дослідження офіційно відкликали, а медичну ліцензію анулювали через неетичну поведінку.
Попри це, наслідки його публікації виявилися довготривалими і "аукаються" надмірно наївним батькам. Міф про зв’язок між вакцинацією та аутизмом закріпився в суспільній свідомості й досі лякає багатьох.
Що говорить сучасна наука
Після гучного скандалу з дослідженням Вейкфілда справою зацікавилися незалежні науковці з усього світу. Було проведено десятки масштабних досліджень за участю сотень тисяч дітей у різних країнах. Вчені тривалий час займалися вивченням нібито можливого зв'язку між вакцинацією, зокрема вакциною КПК, і розвитком аутизму. Результат завжди був однозначним: жодне з проведених досліджень не виявило причинно-наслідкової залежності.
До всього Всесвітня організація охорони здоров’я спільно з фахівцями Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), ЮНІСЕФ та багато інших міжнародних структур офіційно підтвердили: вакцини не викликають аутизму (!).
Наука вже дала на це питання свою чітку відповідь, однак страх, який не має жодного підґрунтя, й надалі живе у багатьох людях.
Аутизм - звідки ж він береться?
Аутизм є особливим способом розвитку мозку, який провокують безліч причин:
- спадковість,
- проблеми під час вагітності (інфекції чи вік батьків) тощо.
Як правило, перші ознаки цього стану здебільшого помічають у той самий час, коли дитина отримує перші щеплення. Саме через це багато хто думає, що саме вакцинація провокує аутизм. Однак насправді це просто банальна випадковість і причинно-наслідкового зв’язку в цьому немає.

В чому криється небезпека
Коли батьки відмовляються від проведення щеплень через боязнь розвитку аутизму - це в реальності створює серйозну небезпеку. Такі діти залишаються вразливими до таких хвороб, як кір, поліомієліт і дифтерія. Через це у багатьох країнах знову з’являються спалахи цих захворювань, які раніше майже зникли.
Важливо пам'ятати, що саме вакцинація допомагає захистити малечу від серйозних інфекцій і зберегти здоров’я.
На завершення додамо, що щеплення не є ворогом. Навпаки - це захист здоров'я як дитини, так і дорослого. Приймаючи рішення щодо потреби проведення вакцинації, в першу чергу, звертайтесь до перевірених наукових фактів, а балачок і пліток в цій справі точно краще уникати.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, що в Україні планують робити щеплення проти вірусу папіломи людини безкоштовно.