Різдвяний піст 2024: коли закінчується за новим календарем та як з нього правильно виходити

Різдвяний піст 2024: коли закінчується за новим календарем та як з нього правильно виходити

Зараз триває Різдвяний піст (або Пилипівка, як його ще називають). Він розпочався 15 листопада 2024 року і триває 40 днів. У цей період віряни утримуються від м'яса, молока та яєць, готуючись до великого свята Різдва. 

Якого числа закінчується Пилипівка, основні його правила та як вийти з посту без шкоди для здоров’я – розповість "Ми-Україна".

 

Коли закінчується Різдвяний піст у 2024 році

 

У 2025 році Різдвяний піст за новим календарем закінчується 24 грудня, оскільки вже 25 грудня святкується Різдво Христове. Раніше (за старим стилем), Різдвяний піст починався 28 листопада і тривав до 6 січня включно, бо 7 січня відзначали Різдво Христове. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пісні страви у Різдвяний піст: смачні та бюджетні рецепти на кожен день 

 

Що не можна їсти у піст

 

У Різдвяний піст заборонено вживати м’ясо, молочні продукти, яйця та страви, приготовані на їхній основі. Також слід утриматися від алкоголю, за винятком вина у дні, коли це дозволяється церковним уставом. Обмеження також стосуються риби, яку можна їсти тільки в певні дні – зазвичай у вихідні або великі свята, такі як Введення в храм Пресвятої Богородиці

У середу та п’ятницю піст більш суворий: не можна їсти їжу з рослинною олією, натомість дозволяється сухоїдіння (хліб, овочі, фрукти, горіхи).

 

Що можна їсти під час Різдвяного посту 2024

 

Дозволяється вживати рослинну їжу, приготовану без додавання молока, яєць чи м’яса. Основу раціону складають крупи, овочі, гриби, фрукти, сухофрукти, мед, горіхи та бобові. У дні, коли дозволено послаблення, можна готувати страви з рослинною олією, а у свята або вихідні – додавати до раціону рибу та морепродукти.

У строгі дні, такі як середа й п’ятниця, рекомендується дотримуватися сухоїдіння – вживати прості продукти без термічної обробки. Також дозволяється чай, компоти, соки.  

 

Як вийти з посту

 

Як правильно вийти з посту

 

  • Почніть з легкої їжі. У перший день після посту не поспішайте з важкими м’ясними стравами. Почніть зі страв, які легко засвоюються: рибних, овочевих салатів, каш із додаванням масла.
  • Поступово вводьте молочні продукти. На другий день після посту додайте молочні продукти, такі як йогурт, сир чи кефір. Це допоможе організму адаптуватися до нової їжі.
  • М’ясо краще вживати в невеликій кількості. Починайте з нежирного м’яса (курятини, індички), уникаючи смаженого. Їжте маленькими порціями, щоб не перевантажити шлунок.
  • Уникайте переїдання. Організм звик до стриманості, і велика кількість їжі може спричинити проблеми з травленням.
  • Пийте багато води, щоб допомогти організму адаптуватися до змін у раціоні.
  • Якщо плануєте вживати алкоголь, обмежтеся невеликою кількістю легкого напою, наприклад, келихом вина. Уникайте міцних алкогольних напоїв у перші дні після посту.
  • Навіть після посту дотримуйтесь здорового харчування: уникайте переїдання жирного, смаженого чи надмірно солодкого.


У 2025 році православні віруючі матимуть кілька багатоденних і одноденних постів, кожен із яких має свої особливості та традиції. "Ми-Україна" розповідав про дати початку й закінчення постів, їх основні правила та значення.

Головне