Хоча б раз у житті, проте кожен з нас прокидався вранці з набряклими очима. Насправді, це доволі поширене явище, причиною якому є затримка рідини в організмі. Особливо такому стану сприяє вживання перед сном солоної їжі або великої кількості рідини. Проте інколи цей симптом може бути банальним сигналом про потребу у додатковому відпочинку. Розібратися в проблемі більш детально, пояснивши причини її появи, а також те, як в домашніх умовах позбутися цього неприємного явища, вирішив "Ми-Україна".
Сіль і набряклі очі - в чому зв'язок
Саме сіль є одним із основних факторів, які впливають на рівень рідини в організмі, а відповідно, сприяє й її затримці.
У дні, коли кількість солоних страв у нашому раціоні надвелика, особливо, якщо їх споживання відбувається у вечірні години, організм намагається утримати воду, щоб врівноважити концентрацію натрію. В подальшому це призводить до появи набряків, зокрема навколо очей. Це зона, де шкіра надзвичайно тонка та чутлива, тож, з огляду на це, після солоного перекусу чи пізньої вечері вранці можна прокинутися з "припухлими" очима.
Сіль - не єдина причина
Серед інших поширених факторів, які здатні вплинути на стан шкіри навколо очей, відокремлюють такі:
- Алкоголь. Спиртні напої здатні розширювати кровоносні судини, через що рідина затримується в тканинах;
- Алергія. Сезонні алергії вважаються однією з найпоширеніших причин набряклості під очима. Варто перевірити також і наявність алергенів у вашому помешканні, адже вони також здатні впливати на стан шкіри;
- Тертя очей. Тертя очей, особливо перед сном, може спричинити подразнення і мікротравми шкіри навколо них. Це посилює затримку рідини в тканинах і сприяє утворенню набряків вранці. Шкіра в цій зоні дуже тонка й чутлива, тому навіть легкий тиск може призвести до припухлості;
- Тривожність та стрес. Ці стани вкрай негативно впливають на загальний стан організму, адже здатні прямо порушувати гормональний баланс і якість сну, що може призводити до затримки рідини. Не менш важливо й те, що втома на рівні з емоційним виснаженням часто супроводжуються звичкою терти очі або плакати, що також провокує набряклість і псує вигляд зранку;
- Недостатня кількість випитої води. Коли організм відчуває зневоднення, він починає утримувати рідину "про запас", що надалі призводить до появи набряків, особливо в зоні під очима, де шкіра найтонша;
- Контактні лінзи. Сон у контактних лінзах сприяє розмноженню бактерій між поверхнею ока та лінзою, що викликає запалення та набряк. Особливо помітним він стає вранці.
Як позбутися набряклості в домашніх умовах
Перше, що врятує ваші очі від набряку - холодний компрес. Прикладіть охолоджені чайні пакетики (зелений, чорний або ромашковий чай), скибочки огірка або навіть звичайні ложки, попередньо потримавши їх хвилин 10-15 у холодильнику. Це звужує судини й зменшує припухлість.
До всього можна зробити легкий масаж навколо очей кінчиками пальців. Він допоможе "розігнати" застійну рідину. Головне - робити це рухами від внутрішнього кутика ока до скроні.
Домашні маски також прекрасно допомагають зняти припухлість під очима. Ось дві найдієвіші:
- "Картопляна маска". Натріть сиру картоплю на дрібній тертці, загорніть у марлю або чисту тканину та прикладіть до очей на 10-15 хвилин. Картопля має протизапальні властивості, добре вбирає зайву рідину й пом’якшує шкіру;
- "Огіркова маска". Свіжий огірок охолодіть у холодильнику, наріжте тонкими кружечками й покладіть на зону під очима на 10–15 хвилин. Огірок має охолоджувальний і зволожувальний ефект, знімає набряки й освіжає шкіру.
Наостанок підсумуємо, що одразу лякатися, якщо зранку з’явився сильний набряк під очима, не варто. У більшості випадків це тимчасове явище, яке минає за кілька годин, особливо, якщо йому в цьому правильно "допомогти".
Раніше "Ми-Україна" писав про те, як можна за лічені секунди зменшити набряк на обличчі, а також пояснив, які тренди макіяжу утримуватимуться "на плаву" впродовж всього 2025 року.