Проводи (Радониця, Гробки, Поминки) – це особливий день, коли християни молитовно вшановують пам’ять своїх померлих рідних. У цей день люди відвідують могили близьких, приносять квіти, запалюють свічки та моляться за упокій душ.
Коли і як поминати померлих та які є традиції – читайте на "Ми-Україна".
Коли Проводи 2025
У 2025 році Проводи (Радониця) припадають на вівторок, 29 квітня – це дев’ятий день після Великодня. У деяких регіонах України Проводи відзначають і в неділю – це залежить від місцевих звичаїв.
Традиції на поминальні дні
На Проводи люди зазвичай йдуть на кладовище, щоб вшанувати пам’ять померлих родичів. Вони прибирають могили, ставлять квіти, свічки, приносять паски, крашанки та інші великодні страви. Однак важливо пам’ятати, що це не день для застілля, а час для тихої молитви та вдячної пам’яті.
У церквах цього дня замовляють панахиди – священники моляться за упокій, згадуючи поіменно покійних. Крім цього, родини збираються разом, моляться, згадують близьких добрим словом, а іноді подають милостиню або жертвують на храм за упокій душ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли поминальні суботи у 2025 році – дати, як поминати померлих та що не можна робити
Що не можна робити на Радоницю
- Не можна влаштовувати гучних застіль на кладовищі. Це – не місце для гулянь. Якщо люди й беруть їжу, то лише символічно і не для бенкету.
- Не прийнято надто бурхливо висловлювати скорботу, ридати чи голосити.
- Не варто залишати на могилах алкоголь або "пригублювати за померлих" – це не відповідає християнській традиції.
- Заборонено лаятись, кричати, з’ясовувати стосунки на кладовищі або згадувати погано про померлих.
- На кладовище бажано приносити живі квіти, а не штучні.
- Не варто займатися важкою фізичною працею – якщо можливо, краще взяти вихідний, відкласти побутові справи й присвятити день молитві.
У 2025 році православні віруючі матимуть кілька багатоденних і одноденних постів, кожен із яких має свої особливості та традиції. "Ми-Україна" розповідав про дати початку й закінчення постів, їх основні правила та значення.