Одним з найголовніших аспектів здорового харчування є правильне пережовування їжі. Часто ми не надаємо значення цьому етапу, але насправді його значення має великий вплив на організм, настрій, та, що важливо, на систему травлення. “Ми - Україна” розбирався, як правильно пережовувати їжу та чому це настільки важливо.
Покращення травлення
Пережовування — це перший та один з найважливіших етапів початку системи травлення. Пережовуючи їжу, ми роздрібнюємо її на маленькі частинки, які змішуються зі слиною, що містять різні ферменти, які своєю чергою починають розкладати її на вуглеводи. Коли їжа потрапляє у шлунок недостатньо пережованою, як наслідок, організм починає докладати більше зусиль для її перетравлення, що може призвести до дискомфорту або ще гірше - розладів травлення. Важливо ретельно пережовувати кожен шматочок їжі, адже це сприяє кращому засвоєнню вітамінів, мінералів та інших корисних речовин, оскільки дрібні часточки легше обробляються ферментами шлунка.
Контроль над апетитом
За доводами вчених, ретельно пережована їжа сприяє уникненню переїдання. Для того, щоб мозок отримав імпульс про насичення знадобиться приблизно 20-25 хвилин. Якщо ви ретельно пережовуєте їжу та ковтаєте її, не поспішаючи - це допоможе швидше відчути ситість.
Уникнення проблем із ШКТ
Швидке ковтання не пережованих великих шматків може спричинити здуття, відчуття важкості, а ще гірше - гастрит.
Як правильно пережовувати їжу?
- Їжте повільно: виділіть на прийом їжі достатньо часу, не поспішайте;
- Жуйте до утворення “пюреподібної” консистенції. За думкою гастроентерологів, рекомендується жувати кожен шматок їжі не менше 30-35 разів. Це особливо важливо для твердих продуктів: деяких видів овочів, фруктів та м’яса;
- Ріжте їжу на шматки, які легше буде прожувати, щоб уникнути необхідності ковтати великі частини;
- Не їжте перед телевізором чи смартфоном, відволікаючи свою увагу. Зосередьтеся на смаку та запаху страви, щоб отримувати бажаний ефект від харчування;
- Їжте сидячи та, що важливо, з прямою спиною, для того, щоб уникнути важкого ковтання і сприяти правильному потраплянню їжі у шлунок.
Роль слини у пережовуванні
Слина не лише полегшує ковтання, а й містить такі ферменти, як амілаза, що починають перетравлювати вуглеводи вже у роті.
Завдяки дотриманню цих легких порад, ви не лише сприяєте кращому травленню, а й підтримуєте оптимальну вагу, зменшуєте ризик захворювань шлунково-кишкового тракту, а також отримуєте більше задоволення від їжі.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про те, які продукти можуть вплинути на якість сну та чому категорично не рекомендується їсти їх увечері.