Часто у немовлят спостерігається легке шкірне подразнення, більше відоме як "пітниця". Виникає цей стан через нерозвинену систему терморегуляції та закупорки потових залоз при перегріванні дитини. У результаті надмірне потовиділення призводить до появи висипу, яке здебільшого ніяк не турбує малечу, проте, може проявитися й незначним свербежем. "Ми - Україна" розбирався, як відрізнити цей симптом від інших подібних явищ та яким чином полегшити стан малюка.
Причини виникнення пітниці
Найчастіше пітниця з’являється внаслідок перегрівання та порушення потовиділення. Зазвичай вона спостерігається у маленьких дітей, однак іноді може проявлятися й у людей старшого віку.
Основними причинами розвитку пітниці є перегрівання тіла через занадто теплий одяг, укутування або високу температуру в приміщенні. Також сприяють висипу синтетичні тканини, які не пропускають повітря. Усі ці фактори порушують нормальну терморегуляцію, через що піт затримується у верхніх шарах шкіри й викликає подразнення.
Щоб уникнути пітниці, важливо забезпечити доступ повітря до шкіри, правильно підбирати одяг і засоби догляду.
Пітниця - види та симптоматика
Існує кілька видів пітниці, кожен з яких має свої характерні ознаки. Вона може проявлятися по-різному, залежно від глибини ураження шкіри та індивідуальних особливостей організму.
Ось декілька основних типів та їх симптоми:
- Кристалічна пітниця. Одна з найпоширеніших форм, що проявляється у вигляді дрібних пухирців з рідиною, які легко розриваються й зазвичай не викликають запалення.
- Червона пітниця. Характерні симптоми почервоніння, свербіння та поява дрібних характеризується вираженим почервонінням, свербінням та поколювання. Така форма може бути досить неприємною для дитини.
- Глибока пітниця. Рідкісна форма пітниці, яка проявляється через тривале перегрівання та зневоднення організм. Вона вражає шкіру глибше, аніж інші типи.
(!) Важливо вміти відрізнити пітницю від алергічного чи інфекційного висипу. При ній зазвичай немає високої температури та загального погіршення самопочуття.
Лікування та профілактика
Зазвичай пітниця не потребує спеціального лікування. Варто лише усунути фактори, які її спричинили. Щоб зникли почервоніння, свербіж та інші неприємні відчуття, варто дотримуватися кількох простих рекомендацій, а саме:
- Регулярно провітрюйте приміщення, підтримуючи температуру в межах норми (22–24°C);
- Уникайте перегрівання, одяг має бути легким, бажано з натуральних дихаючих тканин;
- Корисно кілька разів на день робити "повітряні ванни", даючи шкірі "подихати";
- Робіть водні процедури щодня в теплій воді, без використання мила та з додаванням відвару ромашки;
- Використовуйте присипку або спеціальні підсушувальні креми, попередньо узгодивши з власним педіатром;
- Обмежте використання жирних кремів чи олій, адже вони можуть посилити симптоми.
Наостанок варто зауважити, якщо висипи на тілі залишаються впродовж декількох днів, з'являються інші серйозніші симптоми та погіршується загальний стан дитини, варто в обов'язковому порядку звернутися до лікаря-дерматовенеролога для призначення належного лікування.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, які продукти рекомендується споживати щоденно, аби точно завагітніти.