21 грудня український боксер Олександр Усик, здобувши перемогу над британцем Тайсоном Ф'юрі, тріумфально підняв над головою шаблю XVII століття, яка належала гетьману Івану Мазепі. Цей жест привернув увагу до постаті Мазепи – тож люди по всьому світу, які не знали, хто це, почали шукати інформацію про нього.
Кількість запитів "Мазепа", "Mazepa", "шабля Мазепи" у Google почала рости одразу ж після легендарного бою та появи шаблі на ринзі.
Що відомо про шаблю Мазепи
Як розповів директор Чернігівського обласного історичного музею ім.В.В.Тарновського Максим Блакитний, шабля належить до колекцій музею. Унікальний артефакт датують кінцем 17 століття. Вважається символом боротьби Мазепи за українську незалежність.
Шаблю гетьман Іван Мазепа подарував за службу осавулу Савичу. Його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському. Так вона опинилася в колекції Чернігівського історичного музею.
Уздовж клинка шаблі є напис: "Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!". З правого боку клинка зображені дві свічки, двоє янголів, а також коронована Богородиця з дитиною і гілочкою. Її зображення називається "Нев'янучий цвіт".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Це було честю для мене: Усик про шаблю Мазепи, яку виніс на ринг після перемоги
За словами засновниця громадської організації Ukraine WOW Ярослави Гресь, шаблю доставили в Саудівську Аравію з дотриманням усіх норм безпеки, що зробило її появу на ринзі унікальним випадком в історії музейної практики та боксу. За її збереження відповідала значна команда охорони (шаблю охороняли більше людей, ніж самого Усика).
"Століттями Росія паплюжила ім'я гетьмана Мазепи. Тепер воно повертається у світовий медіапростір і отримає визнання, на яке заслуговує. Все тільки починається!" – написав Усик в Instagram.
Іван Мазепа
Іван Мазепа (1639–1709) – український гетьман, який був видатним політичним і військовим лідером, який прагнув зміцнити Україну та її автономію. За його правління активно розвивалася економіка, культура та освіта. За життя він залишив значний слід в історії України як патріот і діяч, який намагався захистити українську ідентичність. Його рішення укласти союз зі Швецією було спробою звільнити Україну від московського впливу. Тоді, у 1708 році, Петро I наказав знищити столицю Гетьманщини — Батурин. А гетьману Мазепі за наказом Петра російська церква оголосила анафему і відлучила від церкви.
Сьогодні Мазепу вважають символом боротьби за незалежність і одним із найвидатніших діячів української історії. Російська пропаганда ж створила образ Мазепи як "зрадника", щоб дискредитувати боротьбу українців за свободу.
Раніше "Ми-Україна" розповідав, що загальний гонорар за реванш між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі склав 190 мільйонів доларів. Звернення Усика до фанатів після перемоги для Ф’юрі – дивіться тут.