Здорове харчування не обходиться без свіжих овочів, незалежно від пори року. Однак часто ми споживаємо не сезонні продукти, які можуть містить небезпечні для нашого організму речовини та добавки - нітрати. Виробники використовують їх для того, щоб пришвидшити зростання та покращити зовнішній вигляд овочів. Як же дізнатися, чи містяться нітрати в овочах, які ви придбали для споживання, не звертаючись до спеціалізованих лабораторій, розбирався "Ми-Україна".
Нітрати — що це і в чому небезпека
Якщо споживати продукти з нітратами у помірних дозах, то для організму вони не шкідливі, однак надлишок цих речовин може спричинити появу вкрай неприємних наслідків. Вони зумовлені тим, що ці добрива, інакше солі азотної кислоти, мають властивість перетворюватися на нітрити — сполуки, які здатні викликати такі "побочки":
- отруєння,
- алергії,
- порушення роботи серцево-судинної,
- розлади травної систем.
Особливо небезпечними нітрати є для таких груп:
- для дітей,
- літніх людей
- людей з ослабленим імунітетом.
Найбільше накопичують нітрати такі овочі (особливо, якщо вони ранні):
- буряк,
- редис,
- капуста,
- огірки,
- салат,
- кавуни.
Нітрати в овочах - як перевірити наявність в домашніх умовах
Для того, щоб перевірити наявність небезпечних сполук, нести в овочі для спеціалістів необов'язково. Сьогодні це можна зробити у себе вдома, а саме:
- Найнадійніший домашній спосіб — тест-смужки або нітратоміри. Ці спеціальні прилади при контакті з "зараженим" овочем в лічені хвилини змінюють колір, що вказує на контакт з нітратами. Їх можна придбати у звичайних аптеках або онлайн-магазинах;
- Запах і вигляд. Овочі, що містять велику кількість нітратів, часто мають не природно яскравий колір, водянисту структуру, відсутність запаху або гіркуватий присмак. Як приклад, редис із надлишком нітратів може мати дуже великі "голівки", які виявляються пустими усередині;
- Обробка та замочування. Нітрати мають властивість виділятися під час замочування в холодній воді (достатньо лише 30-60 хвилин) або при високих температурах (можна відварити овоч).
Ваша безпека у дотриманні простих порад
- Не купуйте овочі “поза сезоном”, адже часто в ранніх продуктах, що вирощуються в теплицях з великою кількістю добавок і добрив, вміст нітратів найбільший;
- При купівлі віддавайте перевагу овочам середнього розміру, адже занадто великі можуть вказувати на вміст у них шкідливих речовин, зокрема нітратів;
- Завжди мийте овочі під проточною водою, особливо ті, що ростуть у землі, а також, якщо це можливо — знімайте з них шкірку, адже саме в ній може накопичуватися найбільше нітратів та інших небезпечних для вашого організму речовин.
Раніше "Ми-Україна" оприлюднив пораду для садівників та розповів, який овоч краще посадити біля часнику, аби той дав рекордний врожай.