Найпоширеніші хвороби розсади навесні — як розпізнати і чим лікувати

Найпоширеніші хвороби розсади навесні — як розпізнати і чим лікувати

Навесні, коли сонце вже починає пригрівати, а світловий день стає довшим, у багатьох городників стартує один із найвідповідальніших етапів – вирощування розсади. Здавалося б, якщо все зробити правильно – обрати якісне насіння, підготувати ґрунт, забезпечити полив і тепло – урожай гарантований. Але часто у квітні рослини починають несподівано в’янути, жовтіти або чорніти. Причина – хвороби розсади, які саме в цей період проявляються найчастіше.

Читайте у статті детально про те, які хвороби найчастіше вражають розсаду та чим лікувати рослини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як підгодувати розсаду без хімії: три найкращі натуральні добрива

 

Чорна ніжка на розсаді

 

Чорна ніжка розсада

 

Весняне потепління створює сприятливі умови не лише для росту сіянців, а й для розвитку патогенних грибків, бактерій і навіть вірусів. Особливо ризик зростає, коли температура в приміщенні нестабільна, повітря застоюється, а полив проводиться нерегулярно. Тому важливо знати, які саме захворювання загрожують розсаді в квітні, як їх розпізнати і, головне, як діяти, аби зберегти молоді рослини здоровими.

Однією з найпідступніших хвороб у цей час залишається "чорна ніжка". Вона вражає основу стебла молодої рослини, яке починає темніти, тоншати й у підсумку перетворюється на ниточку. Сіянці буквально падають, ніби їх хтось підрубав. Найчастіше чорна ніжка виникає за надмірної вологості, загущених посівів і нестачі провітрювання. Щоб уникнути цього, необхідно не перезволожувати ґрунт, регулярно провітрювати приміщення та не допускати перегріву ґрунту. У разі появи перших симптомів потрібно негайно прибрати уражені рослини, а навколишній ґрунт обробити розчином марганцівки або деревного попелу.

 

Фузаріоз на розсаді

 

хвороби розсади фузаріоз

 

Інша небезпека – фузаріозне в’янення. На перший погляд розсада виглядає здоровою, але поступово листя починає жовтіти, скручуватись і в’яне, навіть якщо вологість ґрунту достатня. Коренева система при цьому зазвичай виглядає ослабленою, а стебло – з коричневими прожилками. Збудник фузаріозу мешкає в ґрунті, тож найнадійнішим методом боротьби є профілактика: використання знезараженого субстрату, посів перевіреного насіння і регулярна заміна землі у розсадниках. Якщо хвороба вже дала про себе знати, врятувати розсаду складно, але можна спробувати обробити залишені рослини біофунгіцидами на основі триходерми або використовувати препарати типу фундазолу.

 

Сіра гниль на розсаді

 

сіра гниль

 

Поширеною також є сіра гниль. Вона проявляється у вигляді плям із сірим нальотом, переважно на листі або стеблах. Збудники дуже полюбляють тепле і вологе середовище, тому основна причина захворювання – надлишковий полив, відсутність вентиляції та конденсат на плівці або кришках мініпарників. Щойно з’являються перші ознаки, необхідно видалити уражені частини рослин, обмежити полив і забезпечити доступ свіжого повітря. Також можна обприскати сіянці настоєм часнику або біологічними препаратами, безпечними для розсади.

 

Коренева гниль на розсаді

 

Коренева гниль розсада

 

Не варто забувати і про кореневу гниль. Ця проблема часто залишається непомітною до останнього моменту, адже ураження починається під землею. Розсада наче росте, але в один момент починає жовтіти, в’януть і не реагує на полив. Якщо витягнути таку рослину з ґрунту, коріння буде темне, іноді слизьке або ламке. Причиназаражений субстрат або перезволоження. Тут знову працює правило профілактики: краще відразу використовувати якісну землю, знезаражувати її перед посівом і слідкувати за дренажем у посудинах. Якщо проблема вже з’явилась – шансів мало, але можна спробувати пересадити здорові сіянці в новий ґрунт і тимчасово припинити полив.

 

Вірус "мозаїка" на розсаді

 

Вірус мозаїка на розсаді

 

У квітні також з’являються перші вірусні ураження, зокрема мозаїка, яка викликає плямисте або зморшкувате листя, зупинку росту та деформацію молодих рослин. Лікувати її практично неможливо, тому головне – не дати вірусу поширитися. Усі уражені рослини слід видалити і знищити, а інструменти та контейнери обробити антисептиком.

 

Шпаргалка: чим обробляти розсаду від хвороб у квітні

 

Біофунгіциди

  • Ці препарати створені на основі природних мікроорганізмів і безпечні для рослин, ґрунту та людини.
  • Триходермін – ефективний проти фузаріозу, кореневих гнилей, сірої гнилі. Обробляють ґрунт і рослини.
  • Планриз – бореться з бактеріальними захворюваннями, зменшує ймовірність розвитку чорної ніжки.
  • Фітоспорин-М – універсальний засіб проти грибкових і бактеріальних інфекцій. Підходить для регулярного обприскування.
  • Гамаїр – активний проти борошнистої роси, плямистостей та гнилей. Можна використовувати як полив і обприскування.
  • Алірин-Б – ефективний у боротьбі зі збудниками плямистостей, кореневих гнилей. Працює в тандемі з Гамаїром.

 

Хвороби розсади як лікувати

 

Натуральні обробки

Ці засоби легко приготувати самостійно вдома, вони допомагають у профілактиці хвороб.

  • Настій часнику – 3-4 зубчики подрібнити, залити літром гарячої води, настояти 3–4 години. Використовувати для обприскування від сірої гнилі.
  • Розчин марганцівки – слабкий рожевий розчин для знезараження ґрунту та обприскування розсади при перших ознаках хвороби.
  • Відвар ромашки або календули – 100 г сухої сировини на 1 л води, кип’ятити 15 хвилин. Остудити й використовувати для обробки листя.
  • Зола деревна – для присипання ґрунту навколо стебел при загрозі чорної ніжки або кореневих гнилей.
  • Сода харчова – 1 ч. ложка на 1 л води + кілька крапель рідкого мила. Обприскування від плямистостей та грибкових інфекцій.

Дізнайтеся ТОП-12 найкращих порад для вирощування здорової та сильної розсади

Головне