Медовий спас 2025 – дата, традиції свята та що не можна робити

Медовий спас 2025 – дата, традиції свята та що не можна робити

У серпні українці відзначають одне з найдавніших та найулюбленіших літніх свят – Медовий Спас, або, як його ще називають, Маковія. Воно відкриває серію трьох Спасів і знаменує початок Успенського посту. 

Коли святкуємо Маковія, які існують традиції та заборони свята – читайте на "Ми-Україна".

 

Коли Медовий Спас 2025 

 

У 2025 році Медовий Спас припадає на 1 серпня. До переходу на новий церковний календар (до 2023 року) це свято відзначали 14 серпня. Оскільки Православна Церква України та інші помісні церкви перейшли на новоюліанський календар, дати посунулись.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Успенський піст у 2025 році: дата за новим календарем та правила Спасівки 

 

Традиції на Маковія

 

У народі цей день називають Маковієм або Спасом на воді. Здавна віряни йшли до церкви з "маковійчиками" – це букети з польових квітів, запашних трав і голівок маку, перев’язані стрічкою. Маковійчик зберігали вдома як оберіг, клали за ікони або вішали на покуті.

 Обов’язково несли й свіжий мед у баночках – його теж освячували. Вважалося, що після освячення мед набуває цілющих властивостей, тому його давали хворим, дітям, додавали до страв і випічки.

 

Коли Медовий Спас 2025 

 

1 серпня також починається Успенський піст, тому традиційно готують пісні страви з маком та медом. Найпоширеніші з них – шулики з медом і маком, вареники з маковою начинкою, узвар. Такі частування символізують достаток, вдячність природі та Богу за урожай.

Ще одна давня традиція – освячення води у річках і криницях. У деяких селах прийнято було купати дітей або кропити людей освяченою водою, щоб захистити від недуг.

 

Що не можна робити на Медовий Спас – головні заборони

 

  • Не можна їсти м’ясне, молочне, яйця – початок посту
  • Не можна відмовляти у допомозі – це вважається гріхом.
  • Не можна сваритися та лаятись – день має бути мирним і світлим.
  • Не можна викидати освячений мак чи квіти – їх треба спалити або закопати.
  • Не варто займатися важкою фізичною працею.
  • Не ігноруйте похід до церкви – день вважається особливо благословенним.

 

Коли відзначатимуть кожен Спас у 2025 році за новим календарем, а також які традиції з ними пов’язані – читайте на "Ми-Україна". 

Головне