Синевир - всесвітньо відоме гірське озеро на заході України - в Закарпатській області. Морське око Карпат - ще одна назва водойми, яка з висоти пташиного польоту нагадує величезне око із "зіницею" у вигляді маленького острівця посередині, розташоване на висоті майже 1000 метрів над рівнем моря. Навколо озера густі хвойні ліси Національного природного парку "Синевир".
Легенда Карпат - найбільше гірське озеро України
Багато хто не знає, але з ним пов'язана одна надзвичайно сумна легенда про щиру любов. Згідно з віруваннями, які дійшли до наших часів, багатий граф заборонив своїй доньці Сині кохати простого пастуха Вира і для того, щоб розлучити закоханих, він наказав убити хлопця. Дізнавшись про це дівчина дуже довго і гірко плакала і в результаті її, сповнені розпачу й любові сльози, утворили гірське озеро, яке назвали на честь кохання, яке так і не вдалося знищити - Синевир.
В чому унікальність водойми
Саме озеро Синевир і територія навколо нього - не просто гарне місце. Глибина водойми подекуди досягає аж 22 метрів, а вода має надзвичайну чистоту та прохолоду. Навіть у найспекотніші літні дні температура водойми не перевищує 11–13°C.
До всього озеро не має жодного видимого витоку, тобто живиться воно виключно за рахунок "невидимих" підземних джерел. Завдяки цьому Синевир по праву вважається екологічно чистим і надвразливим до будь-яких можливих впливів.
Навколо озера можна помітити рідкісні види рослин, більшість з яких знаходиться на сторінках Червоної книги. А поруч живуть ведмеді, олені, рисі й надзвичайно велика кількість птахів.
Синевир входить до природоохоронної зони, через що його екосистема вважається однією з найцінніших як у Карпатах, так і загалом у всій Україні.
Заборона на купання - в чому причина
Вода у Синевирі ніби кришталь - чиста настільки, що звідки не глянь - видно дно. Проте купатися в ньому категорично забороняється. Серед основних причин такі:
- Озеро Синевир - це заповідна територія, і будь-яке втручання людини може нашкодити природі;
- Температура води в Синевирі надзвичайно низька (в середньому 7-13°C в літню пору), тож тривале перебування в озері може бути небезпечним для здоров’я людини;
- Синевир має нестійке дно та глибокі западини, через що там можна дуже легко втратити орієнтацію.
З огляду на вищевикладене, туристам дозволяється лише насолоджуватись краєвидами природного парку, робити пам'ятні фотографії, прогулюватися екостежками чи кататися на конях. При цьому від всіх, хто переступає "кордон" зони "Синевиру" вимагають поважати місцеву природу і суворо дотримуватися усіх наявних правил безпеки.
На завершення додамо, що Синевир - не просто велика водойма, а легендарна та таємнича частинка душі українських Карпат: місце тиші та краси, де навіть сьогодні природа залишається практично недоторканою. Хто хоча б раз побуває біля найбільшого в країні гірського озера - не забуде про цю зустріч вже ніколи.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" розповідав про те, куди краще поїхати на відпочинок цього літа та чим особливі деякі куточки нашої країни.