Лазарева субота – це особливий день у церковному календарі. Це свято відзначається в передостанню суботу перед Великоднем і присвячене спогаду про чудо воскресіння Ісусом Христом праведного Лазаря.
Коли Лазарева субота у 2025 році, які традиції з нею пов’язані та що не можна робити в цей день – читайте на "Ми-Україна".
Коли Лазарева субота у 2025 році
Лазарева субота відзначається в шосту суботу Великого посту, напередодні Вербної неділі. Оскільки дата Великодня змінюється щороку, змінюється і дата Лазаревої суботи. У 2025 році Великдень святкується 20 квітня, відповідно, Лазарева субота припадає на 12 квітня.
Що означає Лазарева субота
Лазарева субота – це день, який присвячений чуду воскресіння Лазаря з Віфанії, здійсненому Ісусом Христом незадовго до Його власних страждань, смерті й воскресіння. Це одне з найбільших чудес Христа, яке має глибоке духовне значення.
Згідно з Євангелієм від Іоанна, Лазар був братом Марфи й Марії та жив у містечку Віфанія поблизу Єрусалима. Коли Лазар тяжко захворів, його сестри послали за Ісусом, але Він прибув лише через чотири дні після його смерті. Незважаючи на це, Христос підійшов до гробниці, наказав відвалити камінь і сказав: "Лазарю, вийди!" – і той воскрес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Страсний тиждень 2025: значення кожного дня, традиції та що не можна робити перед Великоднем
Що треба робити у Лазареву суботу
У Лазареву суботу віряни беруть участь у богослужіннях, згадують чудо воскресіння Лазаря, моляться за своїх рідних, а також готуються до зустрічі Вербної неділі та Страсного тижня. У цей день заведено молитися не тільки за здоров’я живих, а й за упокій душ померлих.
Церква дозволяє в Лазареву суботу послаблення посту: можна вживати рибу, ікру, рослинну олію та вино. Дозволено випити келих вина.
В Лазареву зрізають гілки верби, які несуть до церкви в неділю на освячення (у Вербну неділю). Вважалося, що найкраще їх заготовити саме цього дня.
Це день варто провідати хворих, підтримати самотніх, нужденних, пожертвувати на благодійність.
Лазарева субота – що не можна робити
- Попри послаблення посту, не дозволяється їсти м’ясо, молочні продукти, яйця та інші скоромні страви. Дозволено лише рибу, ікру, рослинну олію та трохи вина.
- Не бажано працювати фізично – копати, ремонтувати, будувати, прибирати чи прати. А також – займатися рукоділлям.
- Не варто влаштовувати гучні застілля, слухати гучну музику, святкувати дні народження чи інші події.
- Не можна сваритися і лаятися. А також – проявляти байдужість до потреб ближніх. У цей день не варто відмовляти у допомозі тим, хто її потребує.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про Чистий четвер – особливий день Страсного тижня, що передує Великодню. А також про те, що означає Вербна неділя, коли вона у 2025 році та які є традиції і заборони.