Колядування, щедрування і посівання за новим календарем: дати на 2024-2025 роки

Колядування, щедрування і посівання за новим календарем: дати на 2024-2025 роки

В Україні на зимові свята існує багато особливих та навіть магічних традицій: найпопулярнішими й досі залишаються колядування, щедрування та посівання. Вони наповнюють цей час особливим теплом і радістю – коли діти та дорослі ходять від хати до хати, співаючи пісень й вітаючи господарів зі святами. 

Після переходу Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви на Новоюліанський календар, дати цих святкових обрядів змінилися. "Ми-Україна" розповість, коли та як колядують, щедрують та засівають за новим стилем.

 

Коли колядують у 2024 році

 

Колядування в Україні починається ввечері 24 грудня, у Святвечір, і триває 25 грудня на Різдво Христове (за старим стилем це було 6 та 7 січня відповідно). 

У ці дні колядники ходять від хати до хати, співаючи пісні, що прославляють народження Спасителя. Головний символ колядування – Вифлеємська зірка. У старовину колядувати повинні були чоловіки або хлопчики. Але зараз в цьому беруть участь і хлопчики, і дівчатка, і дорослі. Господарі пригощають колядників  різними смаколиками: солодощами, пирогами, печивом. А інколи віддячують і грошима. 

Найпопулярніші колядки: "Добрий вечір тобі, пане господарю", "Нова радість стала", "Тиха ніч".

 

 

Коли щедрувати у 2025 році

 

Щедрування припадає на вечір 31 грудня, напередодні Нового року (за старим стилем це було 13 січня, напередодні Старого Нового року). 

Щедрування традиційно починається ввечері і триває до півночі. Щедрувальники (переважно дівчата) ходять по оселях, співаючи щедрівки з побажаннями здоров’я, щастя й достатку та вітаючи господарів із прийдешнім Новим роком. Хлопці ж "водять Маланку" – переодягаються у Маланку, Василя, Цигана, Козу, Смерть чи інших персонажів.

Найпопулярнішою щедрівкою є знаменитий "Щедрик" на музику українського композитора Миколи Леоновича.

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Введення, Святого Миколая, Різдво, Водохреща: коли ці та інші зимові свята та як їх відзначати 

 

Коли посівають у 2025 році

 

Посівання в Україні починається зранку 1 січня, у перший день Нового року та на свято Василя (за старим календарем – 14 січня, на Старий Новий рік). За традицією, хлопці заходять до хат, посіваючи зерно, яке є символом багатства, здоров’я і родючості. При цьому вони промовляють або співають слова побажань. У відповідь господарі обдаровують посівальників солодощами або грішми. 

Вважається, що зерно, залишене в домі до заходу сонця, приносить удачу та захищає оселю від негативу. Також існує традиція, що першим у новому році в оселю повинен зайти чоловік або хлопчик – це також віщує удачу. 

 

 

Раніше "Ми-Україна" розповідав, які важливі церковні свята нас чекають у груді та на які дати вони припадають за новим календарем. 

Головне