Маланка, або Щедрий вечір – це одне з найяскравіших і найбагатших на традиції свят в українській культурі. Щедрування, водіння кози, святкова вечеря з кутею і дівочі ворожіння – усе це створює унікальну атмосферу, наповнену магією та радістю.
"Ми-Україна" розповість про традиції, обряди та заборони на свято Маланки.
Маланки 2024 – дата
Свято Маланки, також відоме як Щедрий вечір, після переходу Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар, відзначається 31 грудня, в переддень Нового року. Раніше, за юліанським календарем, Щедрий вечір святкували 13 січня.
Історія свята
Свято Маланки, або Щедрий вечір, має корені в язичницьких традиціях, які символізували завершення старого року й початок нового. У народній міфології його пов’язували з богинею Ладою та її донькою Меланкою, яку викрав злий змій. Її визволив богатир Василь, символізуючи перемогу добра над злом.
З приходом християнства свято набуло нового змісту, асоціюючись із преподобною Меланією Римлянкою, яка жила у IV–V століттях і відзначалася благочестям та милосердям.
Традиції на Маланки або Щедрий вечір
На Маланки люди щедрували, бажаючи господарям добробуту та щастя. Молодь переодягалася у костюми, зображаючи Маланку, Василя, козу та інших персонажів, і влаштовувала обрядові ігри. Дівчата ворожили на майбутню долю. Головна страва Щедрого вечора – кутя.
Щедрування
Увечері на Маланки люди ходять від хати до хати, співаючи щедрівки та бажаючи господарям здоров’я, багатства і щастя. А ті обов’язково пригощали щедрувальників – могли бути цукерки, горішки, пиріжки, яблука, інші смаколики або гроші.
Щедрувальники, особливо молодь, часто переодягаються в костюми, зображаючи традиційних персонажів: Маланку, Василя, козу та інших. Це веселе і колоритне дійство супроводжується піснями, жартами і театралізованими сценками.
Водіння кози
Обряд кози водіння коли – це театралізована "вистава", яка була обов'язковою частиною святкування Маланки. До дійства входили такі персонажі, як коза, Маланка, Василь, дід і баба, кіт та цигани. Для образу кози зазвичай одягали кожуха навиворіт, а маски й костюми інших персонажів створювали з підручних матеріалів.
Святкова вечеря
На Щедрий вечір сім’я збирається за багатим столом, де подають 12 страв, серед яких головною є щедра кутя (з пшениці, маку, меду, горіхів та родзинок). На стіл також кладуть вареники, голубці, узвар, гриби й інші пісні страви.
Ворожіння на Маланки
Ніч на Маланки вважається магічною, тож дівчата ворожать, аби дізнатися свою долю. Найпопулярніші ворожіння:
- На чоботі: кидали чобіт через ворота, і носок вказував, звідки буде суджений. Якщо чобіт падав носком до дому, це означало, що весілля ще не скоро.
- На воску: розтоплений віск виливали у воду, а з отриманих фігур намагалися передбачити майбутнє.
- З гребінцем: Перед сном дівчина кладе під подушку гребінець, промовляючи: "Суджений-ряджений, розчеши мені голову!". Вірять, що у сні має прийти образ майбутнього чоловіка.
- На дзеркалі: дівчина залишалася на самоті у кімнаті з двома дзеркалами, встановленими одне навпроти одного. Запалювала
- свічки і намагалася побачити у дзеркальному коридорі образ майбутнього нареченого.
Що не можна робити на Щедрий вечір
- Не можна лаятися, лихословити, конфліктувати, пліткувати, бажати зла іншим.
- Не можна працювати важко фізично, шити, вишивати.
- Не варто ігнорувати щедрувальників – це може накликати невдачу.
- На Щедрий вечір не варто готувати страви з риби чи птиці.
- Не можна давати грошей у борг, навіть найближчим родичам.
- Не варто рахувати дрібні монети, кажуть – це може принести бідність та сльози на весь рік.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про календар зимових свят за новоюліанським та юліанським календарем і про традиції десятьох найвизначніших з них.