Прощена неділя — це особливий день у православній традиції, який символізує підготовку до Великого посту. Віруючі цього дня просять один у одного вибачення, щоб вступити в піст із чистою душею та без образ.
"Ми-Україна" розповість, коли у 2025 році Прощена неділя, які традиції цього дня та що не можна робити.
Прощена неділя у 2025 – дата
Дата Прощеної неділі змінюється щороку (вона залежить від дати Великодня та початку Великого посту) У 2025 році Великий піст розпочнеться 3 березня, а отже, Прощена неділя у 2025 році відзначатиметься 2 березня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Великдень у 2025 році в Україні – дата за новим календарем, традиції та заборони свята
Традиції Прощеної неділі
У цей день заведено просити вибачення у рідних, друзів та знайомих за всі заподіяні кривди, як навмисні, так і ненавмисні. У відповідь зазвичай кажуть: "Бог простить, і я прощаю". Важливо казати ці слова щиро, від усього серця.
Віруючі намагаються залагодити давні конфлікти, щоб розпочати піст без тягаря образ. Особливо важливо щиро відпустити образи, не тримати зла на інших і пробачити навіть тих, хто не попросив вибачення.
У церквах звершується особливий чин прощення, коли священнослужителі та парафіяни взаємно просять один у одного вибачення.
Що не можна робити в Прощену неділю
- Не можна відмовляти у прощенні та тримати образу, якщо людина попросила вибачення. Важливо відпустити образи та не тримати зла. А також відповідати грубістю чи злістю на прохання прощення.
- Не можна просити вибачення лише заради традиції, без щирості. Важливо, щоб пробачення йшло від серця та з чистими намірами
- Не можна сваритися, конфліктувати та з'ясовувати стосунки, бо це суперечить духу дня.
- Не можна зловживати їжею та алкоголем – краще провести день у стриманості, готуючись до посту.
- Не можна займатися важкою фізичною роботою, якщо вона не є необхідною.
Великий піст – це найсуворіший і найважливіший період посту в православній традиції. Коли Великий піст у цьому році та які його головні заборони – читайте на "Ми-Україна".