Пости – важлива частина духовного життя православних християн. Вони є часом очищення, духовного вдосконалення та підготовки до великих свят. У 2025 році православні віруючі матимуть кілька багатоденних і одноденних постів, кожен із яких має свої особливості та традиції.
"Ми-Україна" розповість про дати початку й закінчення постів, їх основні правила та значення.
Одноденні пости у 2025 році
Одноденні пости – це дні особливого духовного зосередження та покаяння, коли віряни утримуються від певних видів їжі та розваг. Ці пости встановлені на честь важливих подій або святих.
- 5 січня – Хрещенський Святвечір (Надвечір'я Богоявлення).
- 29 серпня – Усікновення глави Іоанна Предтечі.
- 14 вересня – Воздвиження Хреста Господнього.
Багатоденні пости у 2025 році
Багатоденні пости – це тривалі періоди духовного очищення, під час яких віряни готуються до великих церковних свят через утримання від певних видів їжі, посилені молитви та добрі справи.
Великий піст (3 березня – 19 квітня)
Великий піст – найсуворіший і найдовший піст у православ'ї, що триває 48 днів і готує вірян до святкування Воскресіння Христового (Великодня). Під час цього посту заборонено вживати м'ясо, молочні продукти, яйця, а в окремі дні – рибу та олію. Піст називається "великим" через свою тривалість і значення.
Петрів піст (16 червня – 28 червня)
Петрів піст (Апостольський піст) встановлений на честь святих апостолів Петра і Павла. Тривалість посту залежить від дати Великодня і може варіюватися. Під час цього посту заборонено вживати м'ясо, молочні продукти та яйця; риба дозволяється в окремі дні.
Успенський піст (1 серпня – 14 серпня)
Успенський піст присвячений підготовці до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Триває два тижні і вважається суворим постом, під час якого заборонено вживати м'ясо, молочні продукти, яйця та рибу; олія дозволяється в окремі дні.
Різдвяний піст (15 листопада – 24 грудня)
Різдвяний піст, або Пилипівка, готує вірян до святкування Різдва Христового. Триває 40 днів, під час яких заборонено вживати м'ясо, молочні продукти та яйця; риба дозволяється в окремі дні.
Всеїдні тижні у 2025 році
Всеїдні тижні, або Суцільні тижні – це періоди, коли навіть у середу та п'ятницю дозволяється вживати будь-яку їжу (м'ясо, рибу, яйця, сир тощо).
- Святки: з 25 грудня 2024 року до 4 січня 2025 року
- Тиждень Митаря та Фарисея: з 10 лютого до 16 лютого
- Масниця (Сирний тиждень): з 24 лютого до 2 березня
- Великодній (Світлий) тиждень: з 20 квітня до 26 квітня
- Троїцький тиждень: з 9 червня до 15 червня
Як раніше повідомляв "Ми-Україна", у 2025 році як католики, так і православні християни відзначатимуть Великдень в один день – які є традиції святкування та що не можна робити в цей день?