Масниця – це одне з найдавніших свят, яке символізувало прощання з зимою та зазивання весни. Воно що супроводжується яскравими традиціями, смачними стравами та народними гуляннями. Дата святкування змінюється кожного року, але традиції незмінні.
Ми-Україна розповість, коли Масниця у 2025 році, як її святкують та про головні заборони у цей період.
Масниця 2025 – дата
У 2025 році Масниця триватиме з 24 лютого по 2 березня тому, що її дати залежать від Великодня, який у 2025 році за новоюліанським календарем святкуватимуть 20 квітня.
Масниця є останнім тижнем перед початком Великого посту, який розпочнеться 3 березня і триватиме 7 тижнів до Великодня.
Головні традиції на Масницю
На Масницю традиційно готували вареники з сиром, сирники, оладки, пироги та інші страви з молочних продуктів. Святкування супроводжувалося масовими гуляннями, катанням на санях, ярмарками, піснями та хороводами. Завершувалося свято Прощеною неділею, коли всі просили вибачення одне в одного. Масляний тиждень поділяється на дні, кожен із яких має свої особливості:
- Понеділок – зустріч. У перший день свята готувалися до гулянь: будували гірки, готували чучело зими, яке стане головним символом спалення. Господині починали готувати вареники та інші смаколики.
- Вівторок – загравання. Цей день присвячений розвагам і залицянням. Молодь каталася на санях, водила хороводи, влаштовували ігри. Це був час для сватання – хлопці обирали собі наречених.
- Середа – ласунка. На "смачну середу" традиційно накривали багаті столи.
- Четвер – розгуляй. З цього дня починалися масові гуляння. Люди каталися на санях, співали пісень.
- П'ятниця – тещині вечори. Цього дня зяті запрошували батьків дружини на частування.
- Субота – посиденьки зовиці. Невістка кликала в гості рідню чоловіка.
- Неділя – Прощена. Останній день Масниці – найважливіший. Люди просили одне в одного вибачення за образи, відвідували храми та спалювали чучело зими, символізуючи очищення та оновлення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як приготувати ідеальні вареники з сиром на Масницю – простий рецепт
Що не можна робити на Масницю
- Не можна вживати м'ясо. Масниця є підготовчим періодом до Великого посту, тому м’ясо виключається з раціону, але дозволені молочні продукти, риба, яйця.
- Не варто сваритися, бажати зла та ображати інших. А також – відмовляти в примиренні – у Прощену неділю важливо пробачити образи, помиритися з рідними та друзями.
- Заборонено працювати у неділю ввечері. У Прощену неділю після заходу сонця потрібно відпочивати, молитися та готуватися до Великого посту.
- Не варто переїдати. Хоч Масниця і асоціюється з багатим столом, надмірна їжа може шкодити здоров’ю.
- Не можна нехтувати відвідуванням храму. У неділю особливо важливо піти на службу, щоб підготуватися до духовного очищення під час посту.
- Не варто шуміти у ніч з неділі на понеділок. Це перехід до посту, тому святкові гуляння завершуються із заходом сонця.
Раніше "Ми-Україна" підготував зручний список найважливіших церковних свят та поминальних днів у 2025 році – дізнайтесь, коли Великдень, Трійця, Покрова Богородиці та дати інших великих свят