Ханука 2024 – коли святкують, історія та традиції свята

Ханука 2024 – коли святкують, історія та традиції свята

Ханука – це одне з найважливіших юдейських свят, яке символізує перемогу світла над темрявою. Щороку євреї всього світу відзначають це Хануку, запалюючи свічки та дотримуючись давніх традицій, що передаються з покоління в покоління.

"Ми-Україна" розповість, коли Ханука у цьому році, яка історія виникнення та традиції цього свята.

 

Коли Ханука у 2024 році

 

У 2024 році Ханука розпочнеться ввечері 25 грудня і триватиме до вечора 2 січня 2025 року. Тривалість святкування – вісім днів, протягом яких щовечора запалюють свічки на спеціальному світильнику — ханукії.

 

Історія свята

 

Історія Хануки бере свій початок у II столітті до н.е., коли цар Антіох IV Епіфан, який забороняв намагався насаджувати грецьку культуру та релігію, забороняючи єврейські обряди та оскверняючи Єрусалимський Храм. У відповідь на це спалахнуло повстання під проводом родини Маккавеїв, яке завершилося успішним звільненням Храму та його повторним освяченням.

Згідно з юдейською традицією, під час очищення Храму було знайдено лише одну посудину з чистою олією для запалення храмового світильника – менори. Цієї олії мало вистачити лише на один день, але сталося диво: менора горіла вісім днів, необхідних для приготування нової освяченої олії. На честь цього дива було встановлено свято Ханука, яке триває вісім днів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Різдво у 2024 році – дата свята та чи буде вихідний

 

Ханука 2024

 

Ханука 2024 – традиції святкування 

 

Головною традицією Хануки є запалювання свічок на ханукії – спеціальному світильнику з дев'ятьма свічками: вісім основних і одна додаткова, яка називається "шамаш" (служка). Щовечора запалюють одну додаткову свічку, починаючи з першої і до восьмої ночі, використовуючи шамаш для запалювання інших свічок. Цей ритуал символізує поступове збільшення світла та поширення добра.

Під час Хануки прийнято співати спеціальні пісні, такі як "Маоз Цур", а також читати молитви подяки. Традиційно вживають страви, смажені в олії, що нагадує про диво з олією. 

Найпопулярнішими стравами є латкес (картопляні оладки) та суфганієт (пончики з начинкою). Також існує звичай грати в дрейдл – це спеціальна чотиригранна дзиґа з літерами, що утворюють фразу "Диво велике сталося тут". Окрім того, під час Хануки дітям дарують "ханукальні гроші" або невеликі подарунки. 

 

Ханука

 

Раніше "Ми-Україна" розповідав, які важливі церковні свята нас чекають у груді та на які дати вони припадають за новим календарем.  

Головне