Кава: її користь, негативний вплив та рекомендована норма споживання

Кава: її користь, негативний вплив та рекомендована норма споживання

Кава – чи не один із популярних напоїв у світі, який є невід'ємною частиною ранкової рутини для багатьох людей. Її витончений смак дарує не тільки заряд енергії, та задоволення від аромату, а й запускає активну мозкову діяльність. Варто зауважити, як будь-який продукт, вплив кави може мати і негативні наслідки на здоров’я людини.

“Ми - Україна” розгляне детальніше, як впливає кава на організм, користь кофеїну, його негативний вплив і скільки чашок можна пити впродовж дня.


Користь кави для організму

 

Активним компонентом кави є кофеїн, який стимулює центральну нервову систему. Вчені довели, що завдяки декільком ковткам кави блокується аденозин, речовина що викликає відчуття втоми і таким чином підвищує активність, бадьорість, покращує увагу, пам’ять, та швидкість реакції.

Адекватне споживання “чудо-напою” має великий вплив на зниження ризику розвитку серцевих захворювань, деяких видів раку, хвороб Паркінсона та Альцгеймера, та різних захворювань печінки завдяки вмісту поліфенолу - активному антиокседанту.

Ба більше, кофеїн активізує обмін речовин, які сприяють спалюванню жирів, саме тому каву використовують для багатьох дієт та спортивного харчування. 

 

 

Негативний вплив кави на здоров’я

 

Поміж тим, окрім позитивно-значущих дій, кава має і негативний вплив на організм. Надлишок кофеїну може позначитися як на фізичному стані, так і психоемоційному:

- Перевантаження нервової системи. Надмірне споживання кави може викликати підвищену тривожність, дратівливість і безсоння. У чутливих людей навіть одна чашка кави може вплинути на тремор рук або прискорений пульс та серцебиття.

- Залежність від кофеїну. Постійні “5-ти хвилинки” з філіжанкою кави, викликають кофеїнову залежність, а у випадку відмови від неї, за доводом вчених, можуть виникнути головні болі, втома та зниження концентрації.

- Вплив на шлунково-кишковий тракт. Під час вживання кави у шлунку виробляється шлунковий сік, що може спричиняти дискомфорт у людей, які страждають гастритом або виразкою шлунку. Кава має дію проносного ефекту.

- Зниження рівня мінералів. Надмірне споживання кави може знижувати засвоєння в організмі важливих мікроелементів, таких як: кальцій, магній та заліза. Що не менш важливо, кофеїн збільшує ризик виникнення хвороб остеопорозу та анемії.

- Підвищення артеріального тиску. Науковці радять, людям, які страждають на гіпертонію - підвищений тиск, з обережністю дотримуватися використання кофеїновмісних напоїв, адже вони можуть підвищувати показники артеріального тиску, що зрештою може позначитися на самопочутті: запаморочення, нудоту, втрату свідомості, оніміння кінцівок. 

 

 

Кількість споживання кави

 

Оптимальна кількість кави залежить від віку, стану здоров’я, рівня фізичної активності та чутливості до компоненту кави - кофеїну. У середньому:

- Безпечна доза: до 400 мг на день (приблизно 3–4 чашки кави).
- Для вагітних: не більше 200 мг кофеїну (1–2 чашки).
- Для людей із гіпертонією: рекомендується зменшити кількість кави або перейти на напої з низьким вмістом кофеїну.

Варто зауважити, не тільки залита окропом кава може містити кофеїн. Враховуйте і інші джерела зі складом цього компоненту, такі як: енергетичні напої, шоколад та багато видів натуральних чаїв. 

Безпечне споживання кави - запорука хорошого стану

 

Дотримуючись деяких правил, можна з користю смакувати міцним напоєм:

 

- Не змішуйте каву з великою кількістю цукру, вершків чи молока. Додавання цих продуктів підвищуватимуть кількість калорій у напої, що відповідно зменшить його користь.

- Не пийте каву натще. Пустий шлунок виділятиме шлунковий сік, що викличе його подразнення та можливий розвиток хвороб.

- Обмежте вживання кави перед сном. Кофеїн зберігає стимулюючий ефект до 5-6 годин, тому вживання кави ввечері може погіршити якість сну.

 

 

Хоч кава – корисний і смачний напій, але вживати потрібно його з обережністю та в “розумних” кількостях. Щоб отримувати максимум користі, дотримуйтесь рекомендованих норм і насолоджуйтеся кожною чашкою усвідомлено.

Раніше "Ми-Україна" опублікував шість рецептів смачних напоїв, які допоможуть збадьоритися вранці. 

Головне