Більшість з нас помилково вважає, що головним у приготуванні їжі є правильний вибір якісних продуктів. Проте це не єдиний фактор, який впливає на те, якою страва буде на виході. Зокрема, прихильники здорового харчування часто віддають перевагу під час готування їжі й "здоровим" оліям, орієнтуючись на їх користь в сирому вигляді. При цьому вони навіть не задумуються про те, як вони "поведуть себе" при нагріванні. "Ми-Україна" пояснить, чому деякі олії не можна піддавати впливу високих температур та яку шкоду вони можуть принести для нашого здоров'я.
Extra Virgin — не для сковорідки
Оливкова олія першого віджиму (Extra Virgin), яку частіше називають "золотою класикою" здорового харчування містить надзвичайно велику кількість корисних антиоксидантів, омега-кислот та вітамінів. Однак все це потрапить до нашого організму лише тоді, коли ми споживатимемо її в сирому вигляді.
Якщо нагріти таку олію до 160°C і вище (температура смаження), то станеться наступне:
- продукт моментально втратить всі свої корисні речовини;
- почне диміти вже за кілька хвилин;
- виділятиме токсичні сполуки, включно з канцерогенами.
З огляду на вищеперелічене, рекомендуємо залишити сковорідку для інших олій, а Extra Virgin залишити для салатів, соусів чи заправок.
Небезпека лляної олії
Не менш токсичною при нагріванні стає всім відома своєю надзвичайною користю лляна олія. Ще однією її "ходовою" назвою, яку вона здобула завдяки своїм властивостям є "еліксир для серця".
Це правда, лляна олія дуже корисна для організму людини, однак лише у сирому вигляді. Смаження на ній - все одно, що виливати користь просто на вогонь.
Вже при легкому нагріванні (точка димлення в неї критично низька - 107°C) вона стає не лише дуже гіркою, а й окислюється, втрачає абсолютно всі свої цінні властивості та може суттєво нашкодити здоров'ю.
Яку ж олію обрати для смаження?
Для того, щоб не ризикувати ані своїм здоров'ям, ані самопочуттям близьких, рекомендуємо використовувати олії, які мають значно вищу точку димлення, а саме:
- Рафінована соняшникова або кукурудзяна,
- Рафінована оливкова (!)не Extra Virgin!),
- Кокосова олія (!)підійде для смаження виключно на середньому вогні),
- Топлене масло — вже звично вважається безпечним для жаріння.
Наостанок підсумуємо: здорове харчування та бажання отримати від приготованих страв максимум користі - це не лише про те, що саме їсти, а й про те, як це приготувати. Тому, обираючи неправильну олію для смаження, ви не тільки втрачаєте її користь, а й можете сильно нашкодити собі.
Раніше "Ми-Україна" пояснював, кому і з яких причин категорично не можна їсти вершкове масло.