Кабінет Міністрів України постановою №632 від 31 травня 2024 року встановив фіксований тариф за електроенергію для всіх споживачів в Україні. З настанням холодів споживання електроенергії значно зростає. Також через складну ситуацію в роботі енергосистеми України після російських обстрілів, є ризики повернення віялових відключень. Попри це зекономити електроенергію без суттєвих обмежень можна — для цього варто дотриматися кількох дієвих порад.
Як зекономити електроенергію вдома та зменшити суми у платіжках за спожиті кіловати – читайте далі на "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Схвалено постанову про підвищення тарифу на передачу електроенергії у 2025 році
Як зекономити електроенергію
В першу чергу виробіть звичку гасити світло у приміщенні, якщо ви його покидаєте. Це, можливо, банальна порада, проте, нерідко люди забувають стежити за увімкненим освітленням.
Також не забувайте протирати лампочки та плафони, адже пил може "гасити" до 20% випромінюваного світла, тож регулярне прибирання допоможе зробити вашу оселю світлішою без використання додаткових джерел енергії. Крім того, приділяйте увагу вікнам — пил, який збирається на них, перешкоджає потраплянню природному світлу.
Ніколи не ставте в холодильник гарячі страви, адже для підтримки заданої температури при різкому перепаді прилад витратить в рази більше електроенергії. Також не забувайте регулярно розморожувати холодильник. Лід на стінках підвищує енергоспоживання до 20%.
Вимикайте з мережі побутову техніку, якою тривалий час не користуєтесь, як от: телевізор, мікрохвильову піч, електрочайник. Вони працюють у фоновому режимі навіть якщо ви ними не користуєтесь в моменті, тож можуть витрачати електроенергію.
Аби заощадити електроенергію можна також прати речі у холодній воді — навіть у таких умовах сучасна побутова хімія дозволяє ефективно відіпрати одяг. Крім того, прання у холодній воді не так сильно зношує одяг та зберігає колір виробу.
Якщо у вас вдома встановлений бойлер, то його переведення на економний режим допоможе зекономити електроенергію. Так, прилад не варто вимикати на ніч, проте, якщо ви встановите температурний режим на рівні 50-60 °C, то зможете суттєво зекономити на споживанні. Однак, раз на тиждень бойлер таки варто прогрівати до 90 °C, щоб знищити бактерії всередині баку. Крім того, не забувайте проводити своєчасне техобслуговування та очищати накип з тену, який нерідко "поглинає" тепло в себе замість обігріву води.
Саме ці прості поради при систематичному дотриманні допоможуть заощадити щонайменше 15% електроенергії на місяць.
Як зробити свій дім енергоощадливим
Якщо ви досі користуєтесь лампами розжарювання, то радимо обрати світлодіодні лампочки. Одна така лампочка потужністю 10W здатна генерувати стільки ж світла, як звичайна лампа на 100W, а отже й споживає в рази менше електроенергії. Приємний бонус — світлодіодні лампочки можуть прослужити майже 15 років, а от лампи розжарювання зазвичай перегорають за чотири місяці.
Ви значно зекономите на опаленні, якщо є можливість утеплити будинок, Проклейте щілини у вікнах або замініть їх за можливості. Також приділіть увагу утепленню балкона та вхідних дверей. Крім того, за батареями можна прокласти пенофол або фольгу, які виконуватимуть функцію тепловідбивача. Вони перенаправлятимуть тепло, що випромінюється батареєю, назад у приміщення, а не пропускатимуть їх крізь стіни на вулицю.
Якщо у вашій оселі встановлена стара побутова техніка, то це може бути однією з причин надмірного використання електроенергії. Нова побутова техніка зазвичай має високий клас енергоефективності, де А+ є найзаощидливішим, а Е — найменш ефективним.
Як повідомляв "Ми-Україна" раніше, росіяни постійно атакують енергооб'єкти в Україні, тож генерацію практично повністю взяли на себе АЕС. Керівником НАЕК "Енергоатом" Петро Котін розповів, яка ситуація зараз у атомній енергетиці та чим може допомогти місія МАГАТЕ.