Як заспокоїти дитину під час панічних атак від вибухів - поради лікарів

Як заспокоїти дитину під час панічних атак від вибухів - поради лікарів

Панічна атака — це раптовий напад сильного страху або тривоги, який виникає без очевидної загрози чи причини. Зазвичай такі епізоди пов’язані з переживанням сильного стресу, тривогою або складними життєвими обставинами. В умовах війни діти нерідко сильно лякаються та отримають сильний стрес. Панічні атаки також можуть бути наслідком перенесених захворювань, тому важливо проконсультуватися не лише з психологом чи психотерапевтом, але й з лікарем, щоб виключити можливі ризики для здоров’я.

Як допомогти дитині заспокоїтися під час панічних атак — читайте на "Ми-Україна".

 

Скільки триває панічна атака?


Панічна атака зазвичай триває до 30 хвилин і, хоча вона не становить безпосередньої загрози життю, без належного лікування частота і сила нападів можуть зростати. Регулярні напади можуть суттєво впливати на якість життя, тому важливо своєчасно звернутися до фахівця для отримання допомоги.

 

Як проявляється панічна атака

 

  • прискорене серцебиття,
  • задуха, прискорене або ускладнене дихання,
  • оніміння або тремтіння рук і ніг,
  • нудота та дискомфорт у шлунку,
  • запаморочення,
  • світло здається яскравішим та інтенсивнішим,
  • сльози, незмога перестати плакати,
  • відчуття, ніби людина "застигла" та не може рухатися.


Як допомогти дитині, яка переживає панічну атаку

 

Панічна атака може бути дуже лякаючою для дитини, але важливо донести, що цей стан не загрожує життю. Ваша підтримка та правильні дії допоможуть їй впоратися з епізодом. Скажіть дитині, що хоч це і неприємно, але ви разом впораєтесь. Заспокойте її, пояснивши, що панічна атака — це лише тимчасовий стан, який можна контролювати.

 

Техніки подолання панічної атаки


Панічна атака складається з циклу: думки — поведінка — тілесні відчуття — емоції. Щоб розірвати це коло, можна впливати на кожен із елементів за допомогою спеціальних технік.

  1. Покладіть руку на живіт.
  2. Зробіть кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих. Слідкуйте, щоб вдих був через ніс, а видих — через рот.
  3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій животик, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

 

Як заспокоїти дитину під час панічки

 

Як відволікти дитину під час панічних атак


Також можна запропонувати дитині знайти кілька предметів певного кольору та назвати їх, порахувати кроки до якогось місця чи предмета. Дитину можна відволікти та направити її мислення на обмірковування інших задач. Запропонуйте порахувати від десяти до одного. Також можна сказати дитині, щоб та по черзі стискала вашу руку то лівою, то правою. 

Також лікарі радять покласти дитині руку на живіт майже на три пальці нижче сонячного сплетіння та постукати по цьому місцю та потерти кінчик носа. Змочіть дитині губи водою, сполосніть рот. 

Скажіть дитині витягнути якомога далі язика, наче вона хоче торкнутися ним грудної клітки або нехай вона подивиться якомога далі праворуч, не повертаючи голови, затримає погляд на 15–20 секунд і переведе погляд прямо, а потім подивитися ліворуч якомога далі й знову прямо.

Також добре працює тактильна техніка — можна сказати дитині розтерти точку між підмізинним пальцем і мізинцем або покласти руки на ребра та концентруватися на тому, як вони під час дихання розширюються, підіймаються.

Головне робити ці вправи спокійно, не кричіть на дитину та не метушіться. Відверніть думки дитини та створіть безпечну та довірливу атмосферу.

Інколи головний біль може сигналізувати про серйозні проблеми зі здоров'ям. Про що свідчить головний біль у скронях, які є види та коли варто звернутися до лікаря. Також ми писали, як розім'яти м'язи після тривалого сидіння за комп'ютером

Головне