Взимку мандарини чи не найпопулярніший цитрус. Можете спробувати не викидати кісточки, а виростити з них мандаринове деревце. Це цілком реально, якщо дотримуватися кількох правил догляду за рослиною.
Як виростити мандаринове дерево з кісточки в домашніх умовах читайте у статті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ананас на підвіконні: як виростити екзотичний фрукт вдома
Як підготувати ґрунт для посадки мандаринової кісточки
Для вирощування мандарина в домашніх умовах важливо правильно підготувати посадковий матеріал. Спершу виберіть найсвіжіші, великі та пружні плоди без ознак гнилі чи цвілі. Оскільки не всі мандарини містять кісточки, краще обрати кілька плодів різних сортів. Після очищення фрукта від шкірки витягніть кісточки з м’якоті. Для посіву найкраще підійдуть найбільші, тверді й опуклі насінини. Щоб збільшити шанси на успішне проростання, запасіться мінімум п’ятьма кісточками.
Хоча паростки мандарина зазвичай з’являються без труднощів, для прискорення процесу можна зняти білу оболонку з насіння. Це легко зробити за допомогою нігтів. Якщо посадка відкладається, кісточки слід загорнути у вологу тканину або ватяні диски, періодично зволожуючи їх, щоб уникнути пересихання.
Як посадити мандарин
Для посадки мандарина підготуйте спеціальні ємності та відповідний ґрунт. Найкраще для цієї мети підходить готовий субстрат для цитрусових або універсальний ґрунт для овочевої чи квіткової розсади з нейтральною кислотністю (pH 6,5–7,0). Використовуйте пластикові стаканчики або горщики об’ємом не менше 200 мл, обов’язково з отворами для дренажу. Додайте на дно шар керамзиту завтовшки 1–2 см, а зверху заповніть ємність ґрунтом, зволоживши його.
У центрі ґрунту зробіть заглиблення 2–3 см і помістіть у нього кісточку. Якщо ви саджаєте кілька насінин у один горщик, залиште одну найсильнішу рослину після появи паростків. Насіння слід присипати ґрунтом, ущільнити поверхню пальцями та обережно зволожити водою за допомогою пульверизатора. Горщик потрібно накрити прозорою плівкою або пакетом, створивши міні-парник, і поставити у світле місце з температурою 22–25 °С. Щодня провітрюйте насадження, знімаючи покриття на 10–15 хвилин, і зволожуйте ґрунт, не допускаючи пересихання.
Через 2–4 тижні з’являться перші паростки. У цей момент слід зняти накриття, щоб рослина не витягувалася.
Як доглядати за мандарином
Мандарин потребує світла та стабільної температури від 20 до 25 °С. У теплу пору року його можна виносити на балкон чи в сад. Поливати рослину варто регулярно, але помірно, підтримуючи ґрунт у трохи вологому стані. Використовуйте злегка теплу воду для поливу під корінь. Листя рекомендується обприскувати кілька разів на день, особливо в опалювальний сезон або спеку.
Для формування деревця, коли паросток досягне 30 см, зріжте верхівку, що стимулює ріст бічних пагонів. Надалі слід прищипувати кожну нову гілочку після появи 4–5 листків. Це допоможе рослині почати плодоносити на п’ятий чи шостий рік.
Підживлення мандарина
Протягом першого року рослині достатньо поживних речовин із ґрунту. Починаючи з другого року, з кінця січня до вересня, мандарин підгодовують кожні 10–14 днів. У цей період можна використовувати добрива з рівномірним вмістом азоту, фосфору і калію (наприклад, 20:20:20). У літній період віддавайте перевагу складам з підвищеним вмістом фосфору та калію.
З жовтня до січня рослина перебуває у стані спокою, тому підживлення не потрібне. Правильний догляд забезпечить мандарину гармонійний ріст і можливість приносити плоди в домашніх умовах.
Раніше "Ми-Україна" писав також про те, як виростити авокадо та хурму в домашніх умовах.