Хурма – це не лише смачний фрукт, але й цікава рослина, яку можна виростити вдома з кісточки. Хоча процес може зайняти час, він не надто складний і під силу навіть початківцям.
"Ми-Україна" розповість як можна виростити цей корисний та апетитний фрукт у себе вдома з кісточки.
Як виростити хурму вдома з кісточки
Для вирощування підходить кісточка з повністю стиглого та не пошкодженого плоду. Бажано обирати хурму, яка вирощувалася у вашому регіоні, адже імпортні сорти можуть бути менш пристосованими до місцевих умов. Витягніть кісточку, ретельно промийте її під теплою водою, щоб видалити залишки м’якоті. Замочіть у теплій воді на добу. Якщо кісточка спливає – вона не придатна для пророщування.
Як проростити насіння
Загорніть кісточку у вологу тканину або паперовий рушник. Далі помістіть її у пластиковий контейнер або пакет із застібкою, щоб створити парниковий ефект та поставте у тепле місце (температура +20…+25°C). Регулярно зволожуйте тканину, не допускаючи пересихання. Проростання може зайняти від 2 до 4 тижнів.
Посадка у ґрунт
Після появи паростка посадіть кісточку в горщик: виберіть легкий та дренований ґрунт (суміш землі, піску та торфу). Горщик має мати отвори для дренажу. Заглибте кісточку приблизно на 2–3 см паростком угору. Полийте помірно й поставте горщик у тепле освітлене місце, але без прямих сонячних променів.
Як доглядати за хурмою
Хурмі потрібний помірний полив — стежте, щоб рослина не пересихала і водночас не "топилася" у воді. Їй потрібно багато світла, особливо в період активного росту. А з осені і до весни, коли світловий день коротшає, досвічуйте рослину фітолампами або звичайними люмінесцентними потужністю не менше 36 Вт на 1 м2. Вмикайте прилади вранці та ввечері. Оптимальна температура для росту – +20…+25°C. Використовуйте добрива для тропічних рослин один раз на місяць. Слідкуйте, щоб рослина стояла далеко від протягів, а на час провітрювання в холодну пору року прибирайте горщик з підвіконня.
Пересадка та вирощування на відкритому ґрунті
Якщо хурма почала активно розвиватися, через рік її можна пересадити у більший горщик або, за можливості, у відкритий ґрунт. Хурма росте досить інтенсивно, тому в домашніх умовах можна стримувати її, заодно надаючи деревцю симпатичної форми. Як тільки саджанець досягне висоти 30 см, прищипніть його верхівку пальцями або відріжте ножицями. При пересадці враховуйте кліматичні умови вашого регіону. Якщо ви хочете ростити рослину вдома, то врахуйте, що хурмі потрібно запилення. Це також можливо робити вдома, але і без плодів рослина буде чудовою декорацією у вас вдома.
У домашніх умовах хурма поводиться подібно до природних умов: на зиму вона скидає листя й переходить у стан спокою. Навесні, зазвичай у березні або квітні, на гілках з'являються набухлі бруньки. У цей період корисно підживити дерево азотними добривами, щоб стимулювати активний ріст зеленої маси. Для цього можна розвести 1 г кальцієвої селітри або карбаміду в 1 літрі теплої води та полити рослину під корінь у кількості 50–100 мл на один саджанець.
Подальше підживлення рекомендується проводити кожні 1–2 місяці, закінчуючи в жовтні. Восени варто переходити на калійно-фосфорні або комплексні добрива з мінімальним вмістом азоту. Наприклад, можна використати 2 г монофосфату калію, розведених у 1 літрі теплої води, додаючи під кожну рослину по 50–100 мл такого розчину.
Ці прості рекомендації допоможуть вашому дереву зберегти здоров'я та рости активно в домашніх умовах!
Як раніше писав "Ми-Україна", лікарі дали дієві поради, як кинути курити та з чого почати процес відмови від сигарет.