Мінімум матеріалів та терпіння знадобиться вам, якщо в планах виростити вдома "мінітропіки". Завдяки вирощуванню авокадо з кісточки, ви зможете побачити, як із маленької насінини розвивається велике дерево. Видовище це й справді цікаве та захоплююче. Про особливості вирощування авокадо в домашніх умовах розповість "Ми-Україна".
З чого почати
Для вирощування авокадо вдома найкраще обирати стигле авокадо з товстою і здоровою великою кісточкою.
Найчастіше обирають авокадо сорту "Гас" (Hass), адже його плоди мають великий вміст масла та смачні, а їхні кісточки добре підходять для пророщування. Однак, також можна спробувати інші сорти авокадо, якщо вони доступні у вашій місцевості.
Що стосується сезонності, то рекомендується вибирати авокадо в сезон його зрілості, щоб бути впевненим у тому, що плід свіжий і здоровий. Як правило, це роблять в період, коли плоди доступні в магазинах у великій кількості, а саме, восени або взимку.
Алгоритм дій
Найрозповсюдженіший метод вирощування - кісточка у воді.
- Виберіть стигле авокадо, витягніть кісточку і обережно її промийте, щоб видалити залишки м’якоті;
- Визначіть, де кінець кісточки. Зазвичай вона має два кінці: один плаский (з якого будуть рости корені) і один загострений (з якого з'явиться паросток);
- Візьміть три зубочистки і проткніть ними кісточку так, щоб вони підтримували її над водою. Кісточка повинна бути занурена в воду лише на третину, з плоским кінцем вниз;
- Поставте кісточку у стакан з водою в тепле, добре освітлене місце, але не під прямі сонячні промені;
- Щодня змінюйте воду, щоб вона не застоювалася і не розвивалися бактерії.
Зауважимо, що зазвичай час проростання кісточок коливається в проміжку від 2 до 6 тижнів. Спочатку з кісточки "вилізуть" корінці, а потім вже паросток. Протягом цього часу кісточка, яка, до речі, має бути постійно зволожена(!), може тріскатися - такий процес вважається цілком нормальним.
Пересадка пророслого авокадо
Якщо ви помітили, що паросток досяг висоти у 15-20 сантиметрів, можна здійснити його пересадку в ґрунт.
- Підготуйте горщик з дренажними отворами та заповніть його землею;
- Видаліть зубочистки;
- Обережно перенесіть кісточку в горщик на глибину в 2-3 сантиметри. Така глибина оптимальна для подальшого розвитку кореневої системи рослини;
- Полийте ґрунт і поставте рослину у світле місце.
Які помилки можна допустити
Уникаючи цих поширених помилок, ви збільшите шанси на успішний ріст та розвиток вашого авокадо.
- Використання пошкодженої або незрілої кісточки;
- Занурення кісточки в воду неправильно або занадто глибоко;
- Перелив води або, навпаки, занадто суха земля;
- Розміщення рослини в тіні або в місці без достатньо сонячного світла;
- Пересадка рослини занадто рано, коли коріння ще не добре розвинулося, або занадто пізно, коли рослина вже стала занадто великою для маленького горщика;
- Ігнорування обрізки або обрізка в неправильний час.
Наостанок хочемо зауважити, що авокадо, вирощене в домашніх умовах може дати плоди не раніше, аніж через 4 роки. Деякі рослини залишаються без плодів і по 10 років. Як правило, це залежить від багатьох факторів, а саме: догляду, клімату чи типу рослин. З огляду на це, якщо ви все ж хочете, щоб рослина давала плоди, вам потрібно буде забезпечити авокадо спеціальні, більш комфортні для цього умови.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про те, як правильно доглядати за орхідеєю, аби вибаглива рослина мала гарний вигляд і швидко росла.