Як вирощувати моркву аж до пізньої осені: перевірені способи та сорти

Як вирощувати моркву аж до пізньої осені: перевірені способи та сорти

Щоб мати на столі хрусткі та соковиті коренеплоди восени й узимку, важливо не тільки правильно доглядати за рослиною, а й грамотно підібрати строки посіву та сорти. 

Як саджати моркву та які сорти обрати, щоб збирати моркву майже цілий рік — читайте на "Ми-Україна".

 

Три сезони для сівби моркви

 

Вирощування моркви не обмежується лише весною. Городники практикують одразу три варіанти сівби: підзимову, весняну та літню. Кожна має свої особливості, переваги й кінцеву мету — від ранньої продукції до зберігання на зиму.

Підзимова сівба передбачає висів насіння в пізню осінь, коли ґрунт уже встиг промерзнути, але ще не вкрився стійким снігом. У борозенки закладають сухе насіння і присипають сумішшю родючої землі з торфом. Такий метод можливий у регіонах із м’якою зимою: на Північному Заході України, у північних і центральних областях. Важливо дочекатися морозу, інакше насіння проросте зарано. Морква, вирощена цим способом, з’являється на грядках уже в липні, але зберігається недовго — максимум до грудня.

Весняна сівба — найпоширеніший спосіб. У помірному кліматі моркву сіють із середини квітня до середини травня, коли ґрунт достатньо прогрівся та просох. На півдні цей процес стартує на 2–3 тижні раніше. Зібраний у серпні-вересні урожай має соковитий смак, високий вміст цукру й чудово зберігається до весни.

 

круглий рік морква

 

Літній посів, що проводять у травні-червні, — це спосіб отримати врожай пізніше, але з потенціалом тривалого зберігання. У цю пору часто бракує природної вологи, тож борозенки добре зволожують, а насіння бажано попередньо замочити. Якщо не допускати пересихання ґрунту, сходи з’являться дружно. Пізньолітня морква встигає дозріти до жовтня й може зберігатися аж до початку літа наступного року.

 

Сорти моркви для кожного сезону

 

Правильний вибір сорту — запорука і якісного врожаю, і його збереження. Морква поділяється на кілька сортотипів, кожен із яких має свої особливості. Для раннього споживання варто звернути увагу на надранні гібриди, наприклад, "Пармекс" — у нього коренеплоди округлі, м’які, достигають до липня навіть при підзимовому посіві. Це ідеальний варіант для літнього вживання в свіжому вигляді.

У середньостиглих сортів, як-от "Шантене" чи "Амстердамська", коренеплоди мають чудовий смак, ніжну текстуру й високий вміст цукру. Такі сорти, як "Амрола", "Артек", "Консервна", "Рекс", "Рання ТСХА", або гібриди "Забава", "Колорит", "Наполі", вже в серпні готові до споживання.

Для тривалого зберігання підійдуть сорти "Нантська 4", "Лосиноострівська 13", "Вітамінна 6", "Рогнеда", "Флакоро", а також гібриди "Алтаїр", "Каллисто", "Нандрін", "Олімпієць". Посіяні навесні, вони легко зберігаються до квітня. Якщо ж сівбу провести у червні, морква пролежить і до червня наступного року. Головне — комбінувати сорти з різними строками дозрівання. Це дозволить отримувати свіжу моркву постійно — з липня аж до кінця весни.

 

морква вирощування

 

З осені варто підготувати грядку на добре освітленому місці. Щойно сніг зійде навесні, її щедро поливають гарячою водою й накривають плівкою на дугах, залишаючи невеликий простір між плівкою та ґрунтом. Уже за тиждень, орієнтовно на початку квітня, можна висівати насіння. За таких умов сходи з’являються швидко, а вже на початку червня можна збирати першу моркву. 

Інколи городники стикаються з явищем, коли морква погано сходить. Читайте, чому так може статися і що робити. 

Головне