Як використати обрізані гілки плодових дерев у господарстві

Як використати обрізані гілки плодових дерев у господарстві

Після весняної обрізки у садівників на ділянці залишається чимало деревини — сухі, тонкі, а іноді й доволі міцні гілки з плодових дерев. Просто спалити — найлегший шлях, але далеко не найкращий та і не зовсім законний. Досвідчені городники знають: навіть обрізані гілки можуть стати у пригоді. І не лише як паливо. Залежно від їхнього розміру та стану, варіантів застосування чимало.

"Ми-Україна" розповість, як правильно і з користю утилізувати цей садовий "відхід".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити зі скошеною травою: як використати на городі з користю

 

Гілки можуть стати мульчею або основою для грядок

 

Тонкі, ще не зовсім сухі гілочки — ідеальний матеріал для створення "грубих" органічних шарів у високих грядках. Їх укладають на дно перед засипанням основного ґрунту. Такі гілки повільно перегнивають і утворюють пухкий шар, який добре пропускає повітря, утримує вологу, а згодом живить коріння рослин. На додаток, мульча з подрібнених обрізків (за допомогою садового подрібнювача) чудово підходить для укриття пристовбурних кругів дерев, кущів або грядок з полуницею. Вона захищає землю від пересихання та пригнічує ріст бур’янів.

 

Гілки ідеальні для компосту

 

Хоча деревина довго розкладається, її можна і варто додавати до компостної купи. Важливо тільки порізати гілки на невеликі фрагменти: чим дрібніші шматки, тим швидше йде процес розкладання. Особливо добре це працює, якщо комбінувати гілки з багатими на азот відходами, наприклад, травою, кухонними рештками, гноєм. Такий компост виходить структурним, пухким та дуже родючим.

 

як використовувати обрізані гілки

 

Гілки як паливо або розпал для грубки

 

Це, мабуть, найпоширеніший варіант. Сухі гілки чудово горять і підійдуть як паливо для мангала, печі або коптильні. Їх можна складувати в сухому місці й використовувати за потреби. До речі, гілки вишні, яблуні, груші надають димові особливого аромату, тому їх часто використовують для копчення м’яса, сала чи риби.

 

Плетіння бортиків і парканчиків

 

Тонкі гілки можуть стати матеріалом для декоративних огорож, бортиків для грядок або доріжок. Якщо трохи повправлятися з технікою плетіння, з них вийдуть дуже естетичні конструкції, які додадуть вашій ділянці краси. Це екологічно, недорого й абсолютно природно виглядає в ландшафтному дизайні.

 

що робити з обрізаними гілками поради

 

Гілки як опори для рослин

 

Прямі й доволі міцні гілки яблуні, сливи або груші стануть чудовими кілочками для підв’язування кущів, помідорів, перців або огірків. Їх можна загострити знизу й легко вбити в землю. Такі природні опори гарно вписуються в загальний вигляд городу й не потребують витрат.

 

Будівництво "їжака" для їжаків та комах

 

Замість того, щоб гілки спалювати, з них можна сформувати так звану "дику" купу в кутку саду. Це стане природним укриттям для їжаків, жаб і корисних комах, зокрема сонечок і ос, які допомагають боротися з шкідниками. У дикому саду такі укриття — справжній must have.

 

Щеплення та живці

 

Гілки з хорошими сортовими характеристиками можна використати для щеплення. Якщо ви обрізали молоді пагони, їх варто не викидати, а використати як живці для розмноження дерев або як матеріал для весняного щеплення. Особливо актуально це для яблунь, слив, абрикосів.

 

чи можна робити з обрізок гілок живці

 

Що точно не варто робити

 

Не викидайте гілки у ліс чи на узбіччя — це не тільки неекологічно, а й створює ризик розповсюдження хвороб і шкідників. Також не спалюйте їх без дозволу, особливо в пожежонебезпечний період. За це передбачено адміністративну відповідальність. І не залишайте гілки гнити просто на городі — вони можуть стати джерелом зараження здорових рослин.

Якщо ви помітили на гілках дерев у саду лишайники та мох — негайно позбудьтеся його. "Ми-Україна" ділився секретами, як допомогти дереву позбутися паразитів. 

Головне