Під час хвороби різко "підскочила" температура? - Це означає, що ваш організм розпочав активну боротьбу з вірусами, які в нього проникли. Однак не завжди підвищена температура є гарною ознакою, адже такий стан може свідчити й про наявність різного типу бактерій, які намагаються "захопити владу" над організмом людини. Зокрема, при температурі 37,5–38,5°C організм активно бореться з інфекцією, тому не завжди потрібно одразу вживати жарознижувальні засоби. Однак, якщо показники термометра "перевалили" за 38,5°C і цей стан супроводжується головним болем, лихоманкою чи слабкістю — її слід знижувати. "Ми-Україна" розповість, що допоможе зменшити температуру при хворобі в домашніх умовах та пояснить, чому вона є вкрай небезпечною для окремих категорій людей.
Температура - не ворог, а сигнал
Температура тіла є так званим захисним "щитом" як проти зовнішніх, так і проти внутрішніх загроз.
Найпоширенішими причинами прийнято вважати:
- вірусні інфекції (грип, ГРВІ, COVID-19),
- бактеріальні інфекції (ангіна, пневмонія, отит),
- запальні процеси (апендицит, цистит, ревматичні захворювання,
- реакція на вакцинацію (коли імунітет починає працювати активніше),
- прорізування зубів у дітей,
- перегрівання організму,
- гормональні збої,
- онкологічні процеси.
Висока температура - чому і для кого вона найбільш небезпечна
Підвищена температура тіла може бути небезпечною, адже вона, крім боротьби з бактеріями та вірусами, ще й спричиняє серйозне навантаження на організм, зокрема, на серце, мозок та нервову систему. До всього при показниках вище 39–40°C можуть виникати судоми, зневоднення, сплутаність свідомості, а в крайніх випадках — навіть втрата свідомості або тепловий удар.
Хто в зоні ризику
- Діти до 3 років, адже вони ще не мають сформованого стабільного терморегуляційного механізму, через що у них можуть виникнути фебрильні судоми;
- Літні люди, тому що вони мають слабше серце, судини й імунітет, що ускладнює боротьбу з лихоманкою;
- Люди з хронічними захворюваннями, адже температура погіршує загальний стан і може викликати ускладнення.
- Вагітні жінки. Основна причина - підвищена температура має здатність впливати на плід. Особливо небезпечно це у першому триместрі вагітності.
Домашні способи боротьби з температурою
Рясне пиття. Під час температури організм втрачає велику кількість рідини. З огляду на це у такі моменти дуже важливо регулярно пити воду, морси, трав’яні чаї чи компоти, аби "охолодити" тіло зсередини;
Обтирання водою. Тепла (не холодна!) вода і м’яка ганчірка - один із найпоширеніших і найефективніших способів збити температуру. Особливо гарно в цьому випадку допомагає обтирання пахв, шиї, ліктів, колін та стоп. (!) Не рекомендується додавати до води оцет чи спирт, адже такі розчини можуть бути небезпечними, особливо для дітей;
Провітрювання та легкий одяг. Свіже повітря та зниження температури в кімнаті (до 18–20°C) допомагають тілу не перегріватися.
Зауважимо, що вкрай важливо при підвищеній температурі не укутуватися та пити гарячі напої, адже це лише заважає теплообміну. До того ж, якщо таке самопочуття тримається більше трьох діб, то рекомендуємо не зволікати і одразу звертатися до лікаря за консультацією та медичною допомогою.
Наостанок хочемо наголосити, якщо жар тримається більше трьох днів, супроводжується висипкою, судомами або надмірною млявістю, не гайте часу і одразу зверніться до лікаря. Самолікування в такому випадку може нашкодити!
Раніше "Ми-Україна" писав про те, як лише за кількома ознаками і без звернення за професійною медичною допомогою визначити, захворіли ви на ГРВІ чи грип.