Як проростити кісточки винограду й отримати повноцінний саджанець

Як проростити кісточки винограду й отримати повноцінний саджанець

Багато хто навіть не здогадується, що з виноградної кісточки можна виростити справжній саджанець, який буде дуже міцним і витривалим. Але щоб отримати повноцінну рослину, потрібно діяти послідовно і враховувати кілька важливих нюансів. Найперше — не варто брати кісточки з імпортного винограду: навіть якщо вони проростуть, рослина може не витримати ваш клімат. Найкраще підійде місцевий сорт: той, що вже росте на вашому обійсті або дістався від сусідів чи з ринку.

Про всі нюанси щодо вирощування винограду з кісточки читайте у статті "Ми-Україна".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обробка винограду з травня і до кінця літа: як не пропустити важливе

 

Перший етап — підготовка кісточок

 

Спочатку відберіть найспіліші ягоди. У них кісточки щільні, повнозернисті, з коричнево-золотистим відтінком. М'якуш потрібно видалити, а насіння промити в холодній воді й викласти на тарілку для просушування.

Далі треба провести стратифікацію. Це природна імітація зими, яка "будить" внутрішні механізми росту. Змішайте кісточки з вологим річковим піском і складіть у пластиковий контейнер. Накрийте серветкою або кришкою з отворами і поставте в холодильник. Ідеальна температура коливається від +3 до +5 °C. Період зберігання має становити приблизно 2 місяці. Протягом цього часу потрібно стежити, щоб пісок залишався вологим, обприскуючи його водою за потреби.

 

вирощування винограду з кісточки

 

Другий етап — пророщування

 

Після закінчення стратифікації кісточки дістають із піску, ще раз промивають і перекладають у невеликий пластиковий контейнер. Вливається трохи теплої води, вона має покривати насіння лише наполовину. Контейнер накривають прозорою плівкою й ставлять у тепле місце, де температура тримається в межах 28–30 °C. Наприклад, на батареї. Потрібно щодня додавати воду, яка випаровується, й перевіряти насіння. Через кілька тижнів з’являються перші паростки.

 

Третій етап — посів пророщених кісточок

 

Як тільки проросток вийде з кісточки, то його можна висаджувати. Для цього знадобляться стаканчики або горщики об’ємом до 200 мл з обов’язковими отворами на дні. Наповніть їх пухким ґрунтом для овочевої розсади, залишивши приблизно сантиметр вільного простору зверху.

У центрі зробіть заглиблення 1,5 см. Кісточку слід покласти проростком догори або вбік — але не вниз. Засипте землею, злегка ущільніть і полийте. Потім виставте горщики в тепле місце з температурою +25...+28 °C.

 

пророщування кісточки винограду

 

Четвертий етап — догляд за розсадою

 

Сходи з’являються через 7–10 днів. Після цього виноград бажано виставити під фітолампу або хоча б звичайну люмінесцентну лампу (мінімум 36 Вт на кожен квадратний метр). Освітлення має тривати до 15 годин на добу — це вбереже паростки від витягування.

Головні правила догляду на цей час це регулярний полив теплою водою (але без перезволоження) і обережне розпушування поверхні ґрунту навколо стебла. Поливати слід лише під корінь.

 

П’ятий етап — пересадка

 

Коли на саджанці з’явиться хоча б один-два справжніх листки, настав час пересаджувати його в більшу ємність — від 0,5 до 1 л. Візьміть універсальний ґрунт, насипте на половину горщика. Перенесіть саджанець із грудкою землі й заповніть порожнечі довкола коренів. Землю навколо ущільніть і знову полийте.

Температура в приміщенні повинна залишатися на рівні +25…+28 °C, без протягів. Поливайте обережно, лише в міру висихання поверхні, і завжди теплою водою. Через кілька місяців такий виноград буде готовий до пересадки у відкритий ґрунт або теплицю.

Також читайте про добірку кращих сортів винограду, які ідеально підійдуть для виготовлення білого вина. 

Головне