У сучасному світі рибальство давно вийшло за межі простої здобичі. Сьогодні багато хто з поціновувачів риболовлі практикує своє хобі за принципом “зловив — відпусти”, слідуючи так званому етику поваги до природи. Проте в цьому випадку просто зняти рибу з гачка та кинути її у воду недостатньо. Таким чином риба може загинути вже за кілька хвилин після того, як повернеться у своє природне середовище. "Ми-Україна" розбереться в темі відповідального рибальства більш розгорнуто та пояснить, як все ж правильно відпускати рибу назад у воду.
Мінімум травм
Одним із найголовніших правил у "роботі" з рибою є максимально дбайливе до неї відношення. Тобто з моменту, як ви спіймали її та до повернення у воду, кожна наступна секунда матиме надважливе значення. Не торкайтеся риби руками, особливо, якщо вони сухі: на її тілі є слиз, який захищає тварину від інфекцій. Якщо ж треба зняти рибу з гачка - зробіть це максимально обережно, не травмуючи її зябра чи внутрішні органи.
Краще за все в такому випадку використати спеціальні безборідкові гачки або щипці. Це допоможе не тримати рибу поза водою велику кількість часу.
Випускати рибу назад у воду - як правильно
Перед тим, як відпустити рибу у воду, дайте їм можливість відпочити після "боротьби за життя". Якщо риба лежить боком і не рухається, спробуйте акуратно підтримати її за черевце, спрямовуючи таким чином проти течії. Таким чином вона зможе швидше насититися киснем і зможе самостійно попливти геть.
Категорично не рекомендується кидати рибу у воду з висоти, адже таким чином ви можете призвести по внутрішніх травм, через що у своєму середовищі тварина вже вижити не зможе.
Особливо обережними потрібно бути із великими або глибоководними видами. Такій рибі потрібно більше часу на те, щоб поновити свої сили.
Коли відпускати не можна
Попри те, що ви вирішили слідувати благородному принципу “зловив — відпусти”, іноді трапляються й ситуації, коли відпускати рибу назад у воду - небезпечно для її життя. Як приклад, риба зазнала сильного поранення, гачок застряг занадто глибоко або витягування тривало надто довго — в такому випадку шанси на виживання падають до нуля.
Краще в таких випадках повестися гуманно та залишити рибу, дотримуючись правил вилову і кількісних обмежень, передбачених законодавством.
Крім того, вкрай важливо й уникати риболовлі в період нересту, адже в цей час відпущена риба може не встигнути відновити сили і не дати потомство у майбутньому.
На звершення хочемо зазначити, що правильне поводження з рибою під час риболовлі, зокрема, відпускання її назад у воду - не просто сучасний тренд. Це, скоріше, про відповідальність того, хто "полює" - рибалки. Завдяки такому принципу вдається не лише підтримувати баланс у водоймах, що робить хобі не лише корисним для людини, а й для збереження природи.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, які особливості має зимова рибалка та чому цей процес у холодну пору року має значно більше нюансів, аніж улітку.