Запах диму - один із найнеприємніших і "найнезручніших" ароматів, адже позбутися його, в порівнянні з іншими запахами вкрай важко. Основна проблема полягає в тому, що він не лише псує повітря в приміщенні, а й здатен проникати в різні поверхні, зокрема текстиль, меблі, шпалери та навіть фарбу на стінах, тому що молекули диму є надзвичайно маленькими, чи не мікроскопічними і здатні проникати навіть в пори матеріалів. Що ж робити, аби все ж позбутися цієї неприємності, спробував розібратися "Ми-Україна".
Чому запаху диму позбутися важче за інші неприємні аромати
Запах диму є одним з найбільш стійких і важких для видалення. Причина полягає в тому, що він містить в собі дуже багато надзвичайно дрібних молекул, які здатні проникати надзвичайно глибоко в різні поверхні та матеріали.
Зокрема, у момент процесу горіння, утворюються не лише частки сажі, а й летючі органічні сполуки (ЛОС - ред.), які здатні вбиратися в текстиль, пористі матеріали, меблі, шпалери та навіть фарбу на стінах. Особливість цих молекул в тому, що вони є дуже стійкими та здатні "закріплюватися" на матеріалах та в подальшому ставати вкрай важкими для видалення.
Окрім цього, запах диму має особливу хімічну структуру, яка дозволяє йому залишатися навіть після провітрювання приміщення, адже "димні молекули" можуть проникати в пори не лише тканин, а й дерев’яних меблів, килимів, і навіть абсорбуватися в поверхнях стін або підлогових покриттів. Це робить його надзвичайно важким для того, щоб усунути з допомогою звичних для нас засобів для очищення або ароматизаторів.
Ще однією особливістю диму є те, що він, в разі виникнення, дуже швидко розповсюджується усією площею приміщення, що ускладнює його нейтралізацію через активне збільшення області ураження.
З огляду на все вищеперелічене можна дійти висновку, що для того, щоб повністю усунути неприємний запах диму можуть знадобитися лише спеціалізовані методи очищення або хімічні засоби, які здатні повністю поглинати або нейтралізовувати молекули диму.
Способи "очищення" від неприємного аромату
Для того, щоб прибрати неприємний запах диму, що в'ївся, в приміщенні, потрібен комплексний підхід. Детальніше про найбільш дієві методи:
- Провітріть приміщення. Відкрийте всі вікна та двері, створивши протяг, аби дозволити усім молекулам "покинути" приміщення;
- Використовуйте вентилятори, щоб прискорити циркуляцію повітря. В цьому може допомогти кондиціонер або система вентиляції;
- Якщо після провітрювання приміщення запах диму все ще лишився перевірте, чи ніде немає залишків неприємного запаху (йдеться про попіл від сигарет, залишки багаття або кухонний жир), негайно видаліть їх;
- Придбайте поглиначі запаху або замініть їх на власноруч приготовані:
- Оцет. Здатен добре нейтралізовувати запахи. Просто розставте мисочки з розчином по всьому приміщенні,
- Харчова сода. Посипте меблі, килими та тканини содою, залиште на кілька годин, потім ретельно пропилососте їх,
- Активоване вугілля. Поставте у кімнаті кілька мисочок із подрібненим вугіллям (воно ефективно поглинає запахи),
- Кавові зерна. Розсипані по кімнаті кавові зерна, адже вони здатні не лише увібрати в себе неприємні запахи, а й наповнити приміщення приємним ароматом.
Текстиль та м'які меблі
Прибрати неприємний запах з меблів та текстилю, зокрема штор, подушок чи ковдр, значно складніше. Однак це все ж можна зробити за допомогою соди та оцту, а саме:
- Гарно пропилососьте оббивку м’яких меблів, після чого посипте її харчовою содою. Залиште таким чином на кілька годин;
- Для більш глибокого видалення частинок диму з глибоких шарів тканини можна використати пароочисник (якщо такий маєте).
Що стосується шкіряних меблів, то для них краще використовувати спеціальні засоби для чищення та кондиціонування.
Підлога та стіни
Щоб прибрати запах диму з підлоги та стін, почніть з ретельного провітрювання приміщення, відкривши вікна.
Для очищення стін використовуйте суміш оцту з водою або перекис водню, що допоможе нейтралізувати запахи. На підлогу можна нанести подібний розчин або використати соду, яка поглине молекули диму, після чого її можна прибрати пилососом.
Також для цього підійде й активоване вугілля чи поглиначі запахів для очищення повітря.
Якщо запах все ж залишився в шпалерах чи фарбі, варто скористатися спеціальними миючими засобами або навіть перефарбувати стіни.
У разі більш стійких запахів, краще все ж звернутися за допомогою та більш глибокого очищення до професіоналів.
Раніше "Ми-Україна" розповідав, про що можуть свідчити сторонні запахи в салоні автомобіля та пояснив, коли варто звертатися з проблемою до спеціалістів ремонтних сервісів.