Багато городників хоча б раз стикалися з неприємною ситуацією: на вигляд огірки наче й гарні, соковиті, але на смак дуже гіркі. Причина цього явища криється у природній речовині під назвою кукурбітацин. Це органічна сполука, яку виділяють усі представники гарбузового роду, тобто, не лише огірки, а й дині, кабачки чи гарбузи у відповідь на стрес. І хоча в невеликих кількостях вона може навіть мати лікувальні властивості, у харчових плодах її надмір викликає саме гіркий присмак. Що більше факторів подразнення є для огірків на вашій грядці, тим активніше рослина виробляє цю речовину.
Щоб уникнути цього і зібрати смачний, солодкуватий урожай, варто знати, що саме викликає у огірків стрес і як його мінімізувати - читайте про все на "Ми-Україна".
Коли температура негативно впливає на смак огірків
Однією з найчастіших причин гіркоти є різкі температурні коливання. Огірки хоч і теплолюбна культура, але все ж таки є нюанси. Якщо ж уночі прохолода опускається нижче +15°C, то процес розвитку сповільнюється, з’являється багато пустоцвітів, а плоди втрачають смак. У відкритому ґрунті, де огірки беззахисні перед погодою, особливо важливо використовувати дуги з плівкою або агроволокном, щоб захистити їх від нічного холоду чи палючого сонця. У теплицях варто дбати про провітрювання й притінення, коли стовпчик термометра підіймається вище 28°C. Надлишкове тепло так само шкідливе, як і нестача.
Вода: не більше і не менше
Недолік вологи, її надлишок або використання надто холодної води можуть спровокувати стресову реакцію. До цвітіння огірки варто поливати не частіше ніж раз на 5–7 днів, витрачаючи по 3–6 літрів на кущ. З початком цвітіння інтенсивність збільшується: потрібен полив кожні 2–3 дні, по 6–12 літрів. У спекотні дні допустиме щоденне зволоження. Вода повинна бути теплою — не нижче +22°C. Холодна вода шкодить дрібним корінцям, що відповідають за живлення, і це теж може спричинити гіркоту в плодах.
Надлишок азоту — ворог смаку
Добрива з високим вмістом азоту, особливо у фазу цвітіння, змушують рослини нарощувати зелену масу, а не формувати якісні плоди. Якщо вносити багато гною, пташиного посліду чи інших органічних добрив без контролю, можна отримати гарні кущі, але гіркі огірки. У фазі плодоношення азот краще замінити калієм і фосфором. Приміром, обприскування розчином монофосфату калію (10 г на 10 л води) допомагає покращити смакові якості без шкоди для рослин.
Сортове питання: не всі огірки однакові
Якщо ви дотримуєтесь усіх порад, а огірки все одно гірчать — справа може бути у самих сортах. Деякі традиційні сортові лінії мають генетичну схильність до синтезу кукурбітацину. Щоб уникнути таких неприємностей, краще обирати гібриди першого покоління (F1) з позначкою "не схильні до гіркоти". Серед перевірених — "Кураж F1", "Трюкач F1", "Егоза F1", "Гармоніст F1", "Шоша F1", "Директор F1". Такі гібриди створені спеціально для стабільного врожаю навіть у неідеальних умовах.
Раніше "Ми-Україна" також писали перевірені поради, як доглядати за огірками, щоб вони давали вам врожай аж до жовтня.