Дресирування - це найважливіший аспект виховання собак, що сприяє встановленню взаємоповаги між власником і улюбленцем. Навчання команд допомагає собаці адаптуватися до соціального середовища, а також уникати небажаних ситуацій. Запасіться терпінням, слідуйте правилам та намагайтеся зрозуміти потреби вашого чотирилапого друга - це допоможе провести навчання із ним легко та ефективно.
“Ми - Україна” розповість, які команди є основними та як їх правильно “викладати”.
Навколишнє середовище
Основою дресирування є створення спокійного середовища, де пес буде почувати себе безпечно. Спробуйте почати з встановлення довірливих стосунків. Головне - щоб собака сприймала вас як авторитета, але з виключенням доведення її до агресії чи стану страху.
Обов'язково, звертайте увагу на темперамент і особливості вашого улюбленця: деякі породи легше піддаються дресируванню, тоді як для інших доведеться прикласти більше зусиль.
Перед початком навчання оберіть затишне місце, де собаці буде зручно і комфортно. Це може бути подвір’я власного будинку або кімната без зайвих подразників. Також кінологи радять проводити уроки на спеціалізованих майданчиках, навчаючи команд, тривалістю 15-20 хвилин по декілька разів на день.
Варто зауважити, що перенавантаження може викликати у собаки втому або втрату інтересу.
“Смачне” заохочення
Це найефективніший спосіб дресирування. За кожну правильно виконану дію собака має отримувати винагороду у вигляді смаколика. Одразу після виконання команди нагородіть улюбленця ласощами, щоб він зрозумів, за що саме його хвалять. Уникайте агресії та покарань, адже це може викликати у собаки відповідну реакцію.
Команда “Сидіти”
Для вивчення цієї команди візьміть смаколик і покажіть його песику, потому підніміть руку над його головою. Коли собака піднімає голову, він за своєю природою має обрати зручне положення - сидячи, а після цієї дії одразу озвучте команду “Сидіти”. Повторіть декілька разів, поки собака не почне виконувати команду без підказок.
"До мене"
За думкою дресирувальників, ця команда дуже корисна для собаки - в першу чергу для її безпеки, особливо під час прогулянок. Спробуйте спочатку з короткої дистанції. Покличте тваринку до себе спокійним голосом, обов'язково, використовуючи її ім'я, а потім скажіть “до мене”, а коли вона виконає дану команду, тоді пригостіть ласощами та погладьте. Час від часу збільшуйте відстань, з якої ви кличете улюбленця.
Команда "Лежати"
Запасіться терпінням, адже це команда не із простих. Накажіть собаці виконати раніше вивчену команду “сісти”, потім тримайте ласощі перед його носом і поступово опустіть руку до землі. Коли собака лягає, скажіть "Лежати" і нагородіть його. Повторіть декілька разів цю дію до впевненого виконання.
Команда "Фу" або “Не можна”
Ця команда потрібна для запобігання небажаних дій, наприклад, підбору їжі з землі. Скажіть чітко "Фу" чи “Не можна” коли собака робить щось небажане, і, що важливо, відверніть в цей момент його увагу. Як тільки він припинить дію, похваліть.
Варто зауважити, що слід повторювати команди щодня, додаючи нові, які можна знайти в мережі Інтернет, в міру засвоєння попередніх. Ви з легкістю знайдете список команд та варіанти їх вивчення. Щоб підтримувати інтерес до навчання, робіть процес різноманітним: додавайте елементи гри, змінюйте місце занять і чергуйте команди. Регулярні прогулянки та фізичні вправи також сприяють психологічному розвитку вашого улюбленця.
Пам’ятайте, що кожна тварина унікальна і потребує індивідуального підходу. З любов’ю, ласкою та увагою ви зможете досягти великих успіхів у навчанні та створити “дружній” союз зі своїм чотирилапим другом.
Нагадаємо, як нещодавно "Ми-Україна" писав про те, як за допомогою лише кількох засобів можна позбутися неприємного запаху тварин у домі.