День святої великомучениці Катерини – це свято, яке відзначають на честь однієї з найшанованіших святих у православ'ї. Цей день сповнений народних традицій і вірувань, коли молоді дівчата моляться про щасливий шлюб.
"Ми-Україна" розповість, коли відзначається це свято, його історію, традиції та що не можна робити на Катерини.
Коли День святої Катерини у 2024 році
День святої великомучениці Катерини у цьому році за Новоюліанським календарем святкуватиметься 24 листопада. Раніше його відзначали 7 грудня (на 13 днів пізніше, ніж за новим календарем).
Великомучениця Катерина
Свята великомучениця Катерина Олександрійська жила на рубежі III–IV століть у місті Олександрія (Єгипет). Вона була відомою своїм розумом, освітою та красою. За переказами, Катерина походила з родини високого стану і отримала прекрасну освіту, вивчала філософію, науки та мистецтво.
Катерина прийняла християнство після зустрічі з мудрим старцем, який розповів їй про віру в Христа. Після свого навернення вона почала проповідувати християнство і критикувати язичницькі релігії, зокрема ідолопоклонство.
Імператор Максиміан, дізнавшись про її діяльність, спробував змусити її зректися віри. Він запросив філософів, щоб вони переконали її, але Катерина зуміла довести їм істинність християнства, і деякі з них також прийняли віру. За це всіх їх було страчено. Катерину теж піддали катуванням, а потім її було страчено через відсічення голови, а з рани замість крові потекло молоко.
Пам'ять святої великомучениці шанується в православному світі. На честь святої Катерини будуються храми, монастирі називають її іменем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Андрія Первозванного у 2024 році: дата, історія та традиції свята
Традиції на Катерини
Однією з найпоширеніших традицій на Катерини є ворожіння – незаміжні дівчата намагалися дізнатися про свою долю та майбутнього чоловіка.
Оскільки свята Катерина вважається покровителькою молодих дівчат, вони особливо ревно молилися про доброго нареченого та щасливе сімейне життя. На це свято було заведено звертатися до святої з проханням допомогти знайти свою половинку.
Чоловіки в цей день не повинні були працювати, адже вважалося, що це могло накликати біду.
Прикмети на День святої Катерини
- Якщо на Катерини сильний мороз, вважалося, що він протримається ще три тижні.
- Якщо вранці на Катерини на деревах багато інію, це означає, що врожай у наступному році буде багатим.
- Якщо у цей день вітряно, то наступне літо буде дощовим.
- Якщо в ніч на Катерини небо ясне й зоряне, то зима буде холодною, але врожайною.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Різдвяний піст 2024: коли розпочинається за новим календарем, правила та заборони
День святої Катерини – що не можна робити
- Не можна сваритися і лаятися – це може накликати нещастя на родину.
- Не можна виконувати важку фізичну роботу, особливо чоловікам.
- Не можна влаштовувати гучні святкування.
- Не можна відмовляти у допомозі.