Одним із доступних способів загартування, який популяризується сьогодні є холодний душ. Його "плюси" не лише у підвищенні імунітету, а й у покращенні кровообігу та навіть підвищенні життєвого тонусу. Однак, вдаючись до застосування такої практики, рекомендується все ж порадитися з лікарями, адже холодні обливання підходять далеко не всім. Більш розгорнуто про тих, хто в зоні ризики і кому все ж варто відмовитися від холодного душу, розповість "Ми-Україна".
Кому рекомендовано уникати холодного душу
Медики чи не одноголосно наголошують, що різкий температурний перепад може спровокувати стресовий стан організму, що в подальшому виллється у загострення хронічних хвороб та інших небезпечних ускладнень.
- Серцево-судинні захворювання. Раптовий перепад температури, зокрема, різке охолодження тіла провокує звуження судин, в результаті чого стрибає артеріальний тиск. Тобто для людей, які страждають на гіпертонію, стенокардію або після інфаркту це може бути смертельно небезпечно, адже в такі моменти серце починає працювати із надмірним навантаженням, що може призвести до порушення ритму або навіть серцевого нападу;
- Хронічні хвороби нирок, бронхів та ЛОР-органів. Холод може спровокувати загострення деяких хронічних захворювань, зокрема гаймориту, тонзиліту, бронхіту чи пієлонефриту. Особливо небезпечне обливання при зниженому імунітеті або у фазі загострення наявної з перелічених хвороб;
- Ослаблені, виснажені або перевтомлені люди. Після важкої хвороби, фізичного чи емоційного перенавантаження організму потрібне повноцінне відновлення, а не додатковий стрес, який може спричинити холодне обливання. В таких випадках загартування спрацює навпаки і лише послабить наявні мізерні сили;
- Діти до 7 років, літні люди, вагітні. Організм дитини або людей старшого віку інакше "приймає" різкий перепад температури. У таких категорій людей порушення терморегуляції виникають значно частіше, та й самі реакції можуть бути абсолютно непередбачуваними. Що ж стосується вагітних, то на них холодне обливання може подіяти вкрай негативно: спровокувати судинні спазми або просто негативно вплинути на загальне самопочуття.
Нашкодити може і здоровим
Навіть за відсутності хронічних хвороб різке охолодження може стати шоком для організму, якщо підходити до цього процесу не поступово.
Як же правильно? Холодний душ потрібно починати обережно поступово охолоджуючи воду та збільшуючи час перебування в ній. З кожним днем додавати по кілька додаткових хвилин і уважно спостерігати за реакціями свого тіла та організму загалом.
(!) Якщо в якийсь момент, обливаючись холодною водою, ви відчули незвичні симптоми, зокрема, запаморочення, тремтіння, біль у грудях або голові, - це тривожний сигнал, який свідчить про те, що обливання потрібно негайно припинити.
У підсумку підкреслимо, що холодний душ безперечно має свої переваги. Однак це не універсальний засіб і підходить він далеко не всім. Якщо ж ви все ж вирішили спробувати і почати загартовуватись, обливаючись холодною водою, радимо перед цим проконсультуватися щодо цього зі своїм сімейним лікарем. Не експериментуйте! І свідомо підходьте до свого здоров'я.
Раніше "Ми-Україна" оприлюднив перелік частин тіла, які ми регулярно забуваємо помити, приймаючи душ.