Дефіцит вітаміну D після зими: як виявити проблему без аналізів

Дефіцит вітаміну D після зими: як виявити проблему без аналізів

Один із найважливіших мікроелементів, який не аби як впливає на стан здоров’я кожної людини - вітамін D. Найбільш гостро його дефіцит відчувається в зимову пору року, адже основним джерелом цього вітаміну, який в народі більше відомий як "сонячний вітамін" є сонячні промені. Він відповідає не лише за міцність кісток, а й нормальну роботу імунної системи. Про важливість, загальний вплив на організм, а також про те, як самостійно можна визначити дефіцит вітаміну D - розповість "Ми-Україна".


Дефіцит та його симптоматика 

 

Як правило, симптоматика, яка може вказувати на дефіцит "сонячного вітаміну" в організмі доволі суб'єктивна і залежить від кожної окремої людини. Організм може подавати різні "сигнали", коли йому не вистачає цього важливого елементу.  При цьому, найпоширенішим симптомом все ж є хронічна втома, навіть якщо ви достатньо спите. Однак він далеко не єдиний:

- м’язова слабкість,

- болі в суглобах або кістках, особливо в нижній частині спини та ногах,

- часті застуди та грип,

- зниження настрою, дратівливість, тривожність, або навіть депресивні стани.

 

 

Що стосується дітей та підлітків, то у них симптоматика, яка вказує на дефіцит вітаміну D проявляється у вигляді повільного росту, викривлення кісток чи навіть проблем із зубами.

Зауважимо, якщо вчасно не звернути увагу на вищеперелічені симптоми або ігнорувати їх, то це може призвести до появи більш серйозних проблем зі здоров'ям: від ослаблення імунітету до порушення роботи серцево-судинної системи.


Дефіцит вітаміну D - що робити

 

Якщо ви помічаєте у себе хоча б кілька з вищеперелічених симптомів, варто не затягувати і одразу звертатися до профільного спеціаліста, аби той призначив вам здачу аналізу на рівень вітаміну D у крові.

У разі нестачі спеціаліст порекомендує відповідне дозування добавок — самолікування у цьому випадку не рекомендується, адже надлишок вітаміну також може бути шкідливим.

Крім добавок, рекомендується переглянути й свій раціон, додавши до нього продукти, які містять потрібний мікроелемент, а саме:

- жирна риба (лосось, тунець, скумбрія),

- яєчні жовтки,

- печінка,

- молочні продукти.

Якщо є можливість, щоденні прогулянки на сонці також допоможуть покращити рівень цього вітаміну.

 

 

Коли та як правильно приймати вітамін D

 

"Сонячний вітамін" належить до жиророзчинних, тож найкраще засвоюється саме в присутності жирів. Однак існують і водорозчинні форми, які більше підходять людям із порушеннями травлення жирів, а саме: при захворюваннях жовчного міхура, кишківника або підшлункової залози. У таких випадках водорозчинний варіант може мати кращий ефект.

Приймати вітамін D рекомендується у першій половині дня — зранку або в обід. Це пов’язано з тим, що він пригнічує вироблення мелатоніну — гормону, який відповідає за сон. Якщо вживати його ввечері, це може порушити режим сну й спричинити безсоння.

Рекомендується споживати його разом із їжею, яка містить жири (наприклад, з авокадо, яйцями чи олією).

Не менш важливо уникати передозування: оптимальна концентрація вітаміну D у крові — 40–80 нг/мл (або 100–200 нмоль/л). (!)Перевищення цієї норми може бути небезпечним.

 

 

Наостанок зауважимо, що при наявності дефіциту вітаміну D в організмі не варто ігнорувати це. Краще "пропрацювати" проблему на ранніх стадіях і лише тоді ваш організм віддячить вам силою та гарним самопочуттям.

Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, чи справді аскорбінка здатна подолати застуду та в чому полягають її корисні властивості для організму.

Головне