Чому російська пісня "Сигма Бой" – інструмент пропаганди рф? Як трек став вірусним та що про нього відомо

Чому російська пісня

У соцмережах стрімко набирає популярності російська пісня "Сигма Бой" – трек став вірусним у TikTok, YouTube та Spotify.  Насправді він є частиною інформаційної війни рф. 

Чому цей трек став настільки популярним та чому він може бути небезпечним? Як "Сигма Бой" використовують у російській інформаційній війні та чому варто бути обережними з подібним контентом – розповість "Ми-Україна". 

 

"Сигма Бой" – що відомо про пісню

 

Пісню "Сигма бой" виконують російські блогерки – 11-річна Світлана Чертищева, відома як Betsy, та 12-річна Марія Янковська. Автором пісні є батько Betsy, композитор Михайло Чертищев, у співавторстві з рок-співаком Серафимом Сидоріним, відомим під псевдонімом Мукка. 

 

 

Пісня швидко набула популярності, особливо в TikTok, де користувачі знімали відео з використанням цього треку. До прикладу, на відео – популярний німецький тіктокер із півтора мільйонами підписників: 

 

@simon.bth Sigma Boy in Prague 🦹‍♂️ #tanzen #sigmaboy #backflip #prague #fyp ♬ Originalton - Streichbruder

 

Дуже швидко "Сигма Бой" потрапила в чарти Spotify та YouTube. Станом на зараз у треку на YouTube понад 70 мл переглядів, а на Spotify він якийсь час очолював всесвітній чарт Viral 50 Global. 

 

Чому "Сигма Бой" –  інструмент роспропаганди 

 

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, росія вже давно використовує музику як інструмент "soft power", закріплюючи через неї свої наративи та культурний вплив, і пісня "Сигма Бой" не є винятком. Популярність треку грає на руку кремлю, розмиваючи критичне ставлення до російського контенту та сприяючи його поверненню у світовий культурний простір.

"Пісня стала вірусною завдяки алгоритмам YouTube та TikTok, які просувають популярний контент. Для цього кремль використовує ботоферми та накрутки, як і під час виборів у США 2016 року. Таке "органічне просування" може бути частиною інформаційної кампанії", – йдеться у повідомленні.

Як пояснюють у ЦПД, успіх "Сигма Бой" створює позитивний образ росії серед молоді. У 2000-х таку роль виконували гурти "Тату" чи "Глюкоза", які через музику створювали привабливий образ рф.

"Концепт "сигма-чоловіка" описує незалежного, впевненого в собі героя, який діє за власними правилами. Саме цей образ збігається з традиційною російською пропагандою про культ "сильної руки".

Кремль роками використовував подібні архетипи, щоб просувати ідею авторитарного правління, де домінує "сильний лідер". Пісня "Сигма Бой" посилює цей меседж, закріплюючи серед молоді ідею про домінування, маскулінність та зневагу до "слабких", – зазначають у Центрі.

 

 

"Сигма Бой" запропонували заборонити в ЄС

 

Депутатка Європарламенту від німецької партії Volt Нелла Ріль запропонувала заборонити цей трек у ЄС, аргументуючи це тим, що він передає патріархальний і проросійський світогляд. 

"Росія зрозуміла, як впровадити ці ідеї в суспільство: націлитися на молодих українців з їхніми телефонами, змінити історії, які українці розповідають своєму суспільству. ЄС має надати підтримку і відповісти навіть на ці невеликі спроби пропаганди", – зазначила вона. 

 

Переглянути цей допис в Instagram

Допис, поширений Nela Riehl (@nela.riehl)

 

А що з "Сигма Бой" в росії?

 

У рф реакція на пісню "Сигма Бой" була неоднозначною. З одного боку, офіційні особи та деякі громадські діячі виступили на її підтримку. Речниця мзс рф Марія Захарова назвала заклики до заборони пісні в Європі прикладом "клінічної русофобії". 

А от православний рух "Сорок сороков" назвав пісню "вульгарною" та звинуватив авторів у сексуалізації дітей та звернувся до Генеральної прокуратури з проханням перевірити кліп. Вони зазначили, що виступи виконавиць містять рухи, не властиві їхньому віку, і можуть негативно впливати на підростаюче покоління.

Раніше "Ми-Україна" повідомляв, що російські окупанти продовжують мілітаризацію дітей на тимчасово окупованих територіях України. 

Головне