Багато хто з нас періодично задумується над тим, що неприємні події, такі як сварки, невдачі чи образи, закарбовуються в пам'яті набагато частіше та глибше, ніж приємні та веселі моменти. На перший погляд, це може здатися дивним і незрозумілим, однак людський мозок "запрограмований" саме на таку роботу - негатив він пам'ятає довше. Чому це відбувається та чи можна "переналаштувати" мозок на позитив, розбирався "Ми-Україна".
Мозок завжди "насторожі"
Чи замислювались ви хоча б раз над тим, чому наш мозок так добре пам'ятає неприємні події та ситуації? Відповідь криється в мільйонах років еволюції: вижити - було важливішим за щасливі та радісні емоції. Наш мозок здебільшого звик фокусуватися на негативі, адже саме він часто сигналізує про можливу небезпеку. Уявіть: якби первісна людина обпіклася вогнем і не звернула б на це увагу - наслідки могли б бути для неї фатальними.
Що ж стосується радісних моментів, навіть найцінніших, то вони не були настільки життєво важливими для нашого існування, тому їх місце в пам'яті було менш пріоритетним. Це пояснює, чому ми скоріше згадаємо неприємний момент, аніж світлі та теплі емоції.
Вплив негативу на емоції
Це явище психологи називають "ефектом негативності", в якому закладено те, що ми надаємо перевагу поганому досвіду. Це помітно у всьому: образи затримуються довше, критика зачіпає нас сильніше, ніж похвала тішить, а погані новини викликають набагато бурхливішу реакцію, ніж гарні.
До того ж негативні емоції викликають стресовий викид гормонів, таких як кортизол та адреналіну, внаслідок чого посилюється закарбування певної негативної події в пам’яті. На відміну від них, позитивні відчуття часто не супроводжуються таким сильним "хімічним вибухом", тому запам’ятовуються менш яскраво.
Як подолати "ефект негативності"?
За думкою науковців, позитивні спогади можна розвивати, як м’язи: чим частіше їх тренувати, тим міцнішими вони стають. Існує кілька ефективних методів, які справді допомагають зміцнити здатність запам’ятовувати приємні моменти. Регулярна практика цих технік може змінити спосіб, у який ми сприймаємо світ, роблячи життя яскравішим і радіснішим.
Ось кілька способів, які варто спробувати:
- Щоденна вдячність. Заведіть звичку щоденно фіксувати три приємні події, які з вами відбулися;
- Закарбовуйте щасливий момент. Коли трапляється щось хороше, зупиніться на мить, та протягом 20-30 секунд повністю зануртеся в цей позитивний момент. Дозвольте йому відкластися у вашій пам'яті.
- Створіть "якір" радості. Використовуйте фотографії, запахи або ведення щоденника, щоб закріпити позитивні емоції та щасливі події.
Наостанок варто підкреслити, що, попри природну схильність мозку зосереджуватися здебільшого на негативі, ми маємо можливість та силу свідомо керувати своєю увагою. Саме нам вирішувати, які моменти зберігати у нашій внутрішній "галереї". Саме ми формуємо власну історію, обираючи, що залишити в пам'яті.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна", посилаючись на останні дослідження нейропсихологів, пояснив, чому для людей з віком час минає все швидше і швидше.