Останніми роками українці все частіше нарікають на велику кількість комарів. Особливо багато їх в літню пору. Ці настирливі комахи стали не просто дрібною незручністю, вони заважають відпочинку, впливають на туристичну галузь і навіть можуть загрожувати здоров’ю. Чому ж комарів стало більше і що можна зробити, щоб зменшити їхню кількість, розповість "Ми-Україна".
Ключовий фактор
Основною серед інших причин того, що комарів стало значно більше, є зміна клімату. Глобальне потепління вплинуло й на Україну, через що на її території стало спекотніше, а дощі - більш теплими.
Саме такі умови для розмноження комарів є найсприятливішими. Весна тепер настає раніше, а літо - триває значно довше. З огляду на це, у комарів з’явилось більше часу для розвитку. Тобто, якщо раніше вони могли дати одне-два покоління за сезон, то тепер їх народжується декілька.
Рай для личинок
Не менш важливим фактором є й збільшення кількості водойм зі стоячою водою. Каналізації рідко чистять, дренажні системи часто забиті, а зливова каналізація працює неефективно. Через це після дощів залишаються калюжі, які довго не висихають. Саме в них самки комарів і відкладають свої яйця.
Крім того, не менш "приємним" для комарів місцем, є й сільські ставки, канави, старі труби та покинуті басейни. Усе це чудово сприяє більш швидкому зростанню їхньої популяції.
Менше природних ворогів
Ще один важливий фактор - це зникнення тварин, які природним шляхом зменшують кількість комарів.
Йдеться про такі:
- ластівки,
- стрижі,
- кажани,
- деякі види риб.
Усі вищеперелічені живляться як комарами, так і їхніми личинками. Але через вирубку дерев, осушення водойм, забудову територій і використання хімікатів ці тварини все частіше зникають. Як результат - комарам розмножуватися ніхто не заважає.
Як діяти правильно, якщо комарі заважають
Комарі шкідливі не лише тому, що можуть вкусити. Насправді проблема більш глибока, адже деякі їх види можуть бути переносниками вкрай небезпечних хвороб, наприклад, вірусу Західного Нілу або лихоманки Денге.
На сьогодні на території України, на щастя, таких випадків дуже мало, проте через зміну клімату та активні подорожі людей до інших країн, ризи лише збільшуються. Вже у найближчому майбутньому подібні інфекції можуть виникати в рази частіше.
Як зменшити кількість комарів:
- Приберіть поблизу свого помешкання вогнища стоячої води: не залишайте відкриті відра, бочки, поламані горщики з водою тощо;
- Намагайтеся регулярно очищувати водостоки та ринви, адже там завжди накопичується велика кількість вологи, що є ідеальним місцем для активного розмноження комах;
- Встановлюйте москітні сітки на вікнах та дверях у літній період;
- Підтримуйте природних хижаків. Встановлюйте поряд із будинком шпаківні.
Наостанок додамо, що активне збільшення кількості комарів в Україні є, в першу чергу, прямим наслідком змін у довкіллі, спричинених як природними, так і антропогенними факторами. Враховуючи те, що повністю позбутися цих шкідників буде вкрай важко, зменшити їх кількість за рахунок кількох дієвих способів все ж можна.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" розповів про те, які наслідки можуть виникнути після укусу звичайної мошки.