Одне із найважчих забруднень, яке вкрай важко відіпрати - пляма від жувальної гумки. Часто через певну необачність вона прилипає до одягу і вручну відірвати її стає вже неможливим. В такому випадку більшість одразу віддає зіпсовану річ спеціалістам хімчисток. Однак, якщо ви все ж вирішили відчистити забрудненнями удома - "Ми-Україна" надасть кілька дієвих порад, за допомогою яких можна легко відчистити гумку з одягу чи іншої тканинної поверхні без зайвих наслідків і так, щоб її не пошкодити.
Прибрати пляму від жуйки "холодним методом"
- Забруднену жвачкою річ потрібно заморозити. Покладіть тканину, на якій утворилася пляма від жувальної гумки до поліетиленового пакета таким чином, щоб забруднення було зверху. Робіть це обережно, аби жвачка не пристала до інших ділянок тканини (!). Опісля покладіть пакет до морозильної камери і чекайте до того моменту, поки жуйка повністю не затвердіє (це приблизно одна-дві години в залежності від розміру плями). Коли гумка замерзне, вона сама "відійде" від тканини або з легкістю зніметься руками.
- Обробіть забруднення шматочком льоду. За умови, що річ, на яку прилипла гумка, досить велика і покласти її до морозильної камери неможливо, наприклад це килим - потріть пляму шматочком льоду, після чого прикладіть його до жуйки і потримайте так допоки вона не замерзне. Якщо ж жувальна гумка приліпилася до тканини "намертво", покладіть на річ велику кількість льоду і засуньте її до поліетиленового пакета. Коли гумка замерзне і затвердіє, ви зможете з легкістю її віддерти руками або за допомоги щітки із жорстким ворсом.
"Гаряча допомога"
Одним із "гарячих" методів, який допоможе справитись із забрудненням - є застосування окропу. Зауважимо, що виконувати цей метод рекомендується вдвох. У протилежному разі ви ризикуєте лишитися з опіками.
Так, перед тим, як розпочинати відчищання жувальної гумки, потрібно закип'ятити чайник. Потому одна людина повинна поступово, маленькою цівкою наливати гарячу воду безпосередньо на пляму, а інша жорсткою щіткою відчищати гумку від тканини.
За умови, що помічника у вас немає, закип'ятіть воду у каструлі і, коли вода пустить перші бульбашки, опустіть в неї річ із плямою та лишить кип'ятитися впродовж кількох хвилин. Після виймайте тканину і гострим предметом віддеріть гумку.
Ще одним "гарячим способом" відчищання жувальної гумки від речей є фен. За його допомогою жуйка розігріється і почне відлипати від тканини.
До того ж почистити одяг від плями допоможе й праска: покладіть її безпосередньо на пляму, попередньо підклавши на забруднення тканинну серветку чи марлю. Потому прогрійте місце, де приліпилася жуйка праскою до того моменту, як гумка "відстане" від тканини.
Варто зауважити, що спосіб кип'ятіння підійде не для всіх видів тканин, водночас праска чи фен допоможе прибрати жувальну гумку з тканини, однак пляма від неї, ймовірніше за все, залишиться, тож річ доведеться додатково прати.
Що робити із плямою, яка лишилась від жуйки
Завдяки вищепереліченим методам вам вдасться відчистити жуку від одягу чи іншої тканини, водночас дуже часто після таких дій залишається пляма, яку потрібно буде випрати, аби повернути речі первісний вигляд. Однак для різного виду тканин потрібен окремий спосіб прання, а саме:
Випрати звичним способом. Спробуйте просто випрати річ із плямою звичним для вас способом прання. За умови, що вивести таким чином пляму не вийшло, зверніться до більш радикальних.
Спеціальні засоби (спреї). У звичайних господарських магазинах можна знайти спеціальний спрей, який можна нанести на забруднення, залишити таким чином на певний час, після чого видалити бруд будь-яким тупим предметом (підійде щітка або навіть боковина ножа).
Оцет. Нагрійте розчин оцту, після чого змочіть ним щітку з жорстким ворсом і потріть нею забруднення. За умови, що оцет став холодним, однак пляма все ще лишилася на тканині, повторіть спробу допоки вона повністю не зникне. В подальшому просто виперіть річ.
Ацетон (рідина, що знімає лак). Обробіть пляму ацетоном і легенько потріть її. Робіть це до того моменту, поки забруднення повністю не зникне. Після виперіть річ звичним методом.
Раніше "Ми-Україна" писав про те, як можна легко видалити з речей пляму від праски, а також надав кілька перевірених порад щодо гарного відбілювання речей.