Наприкінці травня та на початку літа настає найважливіший етап формування плодів у яблуні. Після завершення цвітіння дерево переходить до нового циклу: формує зав’язі, активно живить їх, а отже потребує підтримки. Але у цей період яблуня потребує іншого підходу до підживлення, ніж весною. У цей період важливо не перегодувати її азотом, а забезпечити саме ті речовини, які допоможуть сформувати якісні, соковиті та ароматні плоди.
Чим треба підживити яблуню, коли вона вже починає формувати плоди — читайте на "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чорний рак на яблуні — як вилікувати дерево і запобігти хворобі
Чому не варто вносити азот улітку
На початку сезону азотні добрива були корисними — вони сприяли нарощуванню зеленої маси та розвитку пагонів. Але коли дерево вже зацвіло й почало формувати зав’язі, надлишок азоту може лише нашкодити. Він спричиняє активний ріст гілок на шкоду плодам, робить зав’язі слабкими, а також підвищує ризик грибкових захворювань.
Тож у літній період головну роль відіграють фосфор і калій. Саме вони відповідають за зміцнення зав’язі, наливання плодів, підвищення цукристості та покращення зберігання врожаю.
Мінеральні добрива для літнього підживлення яблуні
Найпростіший і найбільш контрольований спосіб — це внесення мінеральних добрив у рідкому вигляді. Важливо дотримуватись дозування та поливати добриво не під сам стовбур, а по краю пристовбурного кола, де розміщені активні корінці.
- Монофосфат калію — це одне з найкращих літніх добрив. У його складі — калій і фосфор у засвоюваній формі. На 10 літрів води потрібно 15–20 грамів добрива. Молодому дереву достатньо одного відра, дорослому — двох. Такий розчин не лише живить плоди, а й підвищує стійкість дерева до спеки та хвороб.
- Кальцієва селітра — особливо корисна в період, коли починають формуватись м’які тканини плодів. Кальцій покращує якість шкірки, запобігає гниттю й появі плям. Для приготування розчину розчиніть 10–20 г на 10 літрів води. Під молоду яблуню вливають 5 літрів, під старшу — 10–15 літрів.
Органічні варіанти: безпечні й ефективні
Якщо ви віддаєте перевагу натуральному підходу, влітку також можна використовувати органічні підживлення, але з урахуванням фази розвитку дерева.
- Настій гною або коров’яку — хороший варіант, якщо він вже використовувався навесні. Такий настій збагачує ґрунт мікроелементами, покращує структуру землі та стимулює мікрофлору. Щоб не перенаситити ґрунт азотом, розводьте настій гною у пропорції 1:10, не частіше одного разу в 3–4 тижні.
- Деревна зола — природне джерело калію та фосфору. Її можна сухою розсипати в зоні пристовбурного кола з розрахунку 50–80 г на 1 м², після чого закласти в ґрунт на глибину до 15 см, використовуючи сапку чи граблі. Зола не тільки живить, а й нейтралізує кислотність ґрунту, що особливо корисно для яблунь на важких, кислих ґрунтах.
Поради щодо внесення добрив
- Поливайте до і після підживлення. Це допоможе добривам краще засвоїтись і не викликати опіків на корінні.
- Не підходьте занадто близько до стовбура — концентруйтесь на зовнішньому колі крони, де працюють активні корені.
- Не підживлюйте в спеку чи під палюче сонце — найкращий час для внесення добрив — ранок або вечір.
- Чергуйте мінеральні та органічні підживлення, щоби уникнути одноманітного навантаження на ґрунт і забезпечити широкий спектр поживних речовин.
Також врахуйте, що інколи деякі рослини не є хорошими "сусідами" для яблуні. Читайте, які рослини не варто саджати біля яблуні, щоб не нашкодити врожаю.