Чи можна випити протерміновані ліки: можливі ризики для здоров'я

Чи можна випити протерміновані ліки: можливі ризики для здоров'я

Часом, коли погіршується самопочуття, ми відкриваємо аптечку з надією знайти щось, що допоможе швидко. Але замість "свіжих" препаратів ми часто натикаємось на старі упаковки із простроченим терміном придатності. У такі моменти виникає сумнів: чи можна все ж таки прийняти ці ліки, якщо вони зберігались правильно і виглядають нормально? "Ми - Україна" розбирався, чим це може загрожувати та чи варто ризикувати.

 

Термін придатності - чому він важливий


Усі ліки мають свій "строк життя" і по спливу вказаної дати ніхто не може гарантувати, що препарат буде ефективним або безпечним. З часом його склад може змінюватися, і замість користі можна отримати неприємні наслідки.

У найкращому випадку ліки просто не дадуть жодного результату, а в найгіршому - можуть спричинити отруєння, небажану реакцію організму або серйозні ускладнення.

Найбільшу небезпеку становлять прострочені антибіотики, препарати для серця, гормони, інсулін, а також краплі для очей і вух. Усі ці ліки особливо чутливі до умов та термінів зберігання, тому швидко втрачають ефективність і можуть стати шкідливими.

 

 

Винятки у "прострочці" - чи можуть вони бути

 

Дослідження показують, що деякі ліки можуть зберігати свою ефективність навіть після закінчення терміну придатності ще декілька місяців. Проте це не означає, що вони залишаються безпечними. Навіть, якщо вигляд таблетки не змінився, це не гарантує, що вона не стала шкідливою для здоров'я. Тому, якщо препарат не виглядає пошкодженим, краще не ризикувати та утилізувати його.

 

 

Ризики вживання прострочених ліків

 

- Втрата ефективності. Прострочені ліки можуть виявитися неефективними. Наприклад, антибіотики не зможуть подолати інфекцію, що може призвести до ускладнень, а знеболювальні - ніяк не послаблять біль;

- Отруєння. З часом склад препаратів може змінюватися і, як наслідок, утворювати токсичні речовини. Це особливо стосується рідких ліків, таких, як сиропи або краплі для очей, які швидко втрачають свою ефективність;

- Алергічні реакції. Хімічний склад ліків може змінюватися, і організм може на них відреагувати неочікувано, викликаючи алергії або інші побічні ефекти.

 

 

Отже, в підсумок можна підкреслити, що приймання прострочених ліків може викликати серйозну негативну реакцію організму, тому не варто нехтувати контролем строку придатності та вчасно їх позбуватись.

Раніше "Ми-Україна" писав про те, які ліки варто мати у домашній аптечці, аби в разі потреби надати необхідну допомогу. 

Головне