Молоко - простий і знайомий для багатьох напій, який багато хто любить пити натщесерце, тобто тільки прокинувшись, з самого ранку. У ньому є багато корисного: кальцій для кісток, білки для м’язів, вітаміни для всього тіла. Здається, що почати день зі склянки молока- досить легкий спосіб "підживити" себе і дати організму все необхідне. Однак насправді все не так просто. Для деяких людей така звичка може викликати надзвичайний дискомфорт. Більш детально про те, кому краще уникати споживання молока на голодний шлунок і чому така звичка може бути шкідливою, розповість "Ми-Україна".
Вживання молока натщесерце - що "відчуває" шлунок
Коли ми п’ємо молоко на порожній шлунок, організм починає виділяти кислоту, щоб його перетравити. Молоко містить білки і жири, а щоб їх "розібрати", шлунку потрібен шлунковий сік. У здорових людей це не викликає проблем, тобто усе проходить у спокійному "режимі".
Проте, якщо людина має гастрит, виразку або підвищену кислотність, молоко може, навпаки, ще більше нашкодити. Цей продукт має здатність подразнювати слизову оболонку шлунка, через після його споживання може виникнути низка досить неприємних наслідків, а саме:
- печія,
- біль,
- здуття,
- важкість у животі.
З огляду на це, таким категоріям людей рекомендується пити молоко лише після їжі або хоча б із чимось легким, наприклад, з кашею чи булочкою.
Є ще одна важлива річ -не всі люди добре переносять молоко. У деяких людей організм не має достатньо спеціального ферменту під назвою "лактаза". Він потрібен для того, щоб розщеплювати лактозу (молочний цукор - ред.). Якщо цього ферменту не вистачає, після вживання молока можуть з’явитися неприємні симптоми. Йдеться про такі:
- здуття живота,
- гази,
- бурчання,
- діарея (рідше).
Особливо це відчувається, якщо пити молоко натщесерце. Тоді всі ці симптоми можуть стати більш відчутними. Тому людям з непереносимістю лактози краще уникати молока або обирати безлактозні варіанти.
Користь і шкода молока натще
Молоко й справді може стати прекрасним вранішнім напоєм, однак не для всіх. Якщо у вас немає проблем зі шлунком і ви добре переносите лактозу, склянка теплого молока допоможе швидко насититися, додасть сил і навіть підтримає імунітет. Крім того, воно вважається надзвичайно корисним для кісток, адже містить велику кількість кальцію. Це особливо корисно для дітей та підлітків, тобто до категорії людей, які ще перебувають на стадії росту.
Однак варто врахувати й те, якщо після молока натщесерце ви відчуваєте важкість, бурчання чи інший дискомфорт, то краще так не робити. В такому випадку краще пити молоко після основного прийому їжі або замінити його на щось легше. Як варіант, це може бути звичайний трав’яний чай або вода з лимоном.
Не менш важливо й стежити за якістю молока, яке обираєте для споживання. Найкраще зупиняти свій вибір на свіжому пастеризованому чи ультрапастеризованому молоці. Таким чином вам вдасться зменшите можливі ризики потрапляння в організм шкідливих бактерій і, як наслідок, виникнення сильних харчових отруєнь.
Отже, на завершення підсумуємо: пити молоко зранку - не завжди хороша ідея, адже все індивідуально: комусь підходить, а комусь - ні. Усе залежить від вашого здоров’я, особливо від стану шлунка та того, як ви переносите лактозу. Дослухайтеся до свого організму і робіть завдяки цьому свої ранки більш приємними.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, як можна відрізнити сонячну кропив'янку від харчової алергії.