Brain rot стало словом року за версією Оксофордського словника — що це таке

Brain rot стало словом року за версією Оксофордського словника — що це таке

За результатами голосування Оксфордського словника, в якому взяли участь понад 37 тисяч людей, словом 2024 року визнано вираз "мозкова деградація", також відомий як "брейнрот" (англ. brain rot). Це поняття вибрали серед шести термінів, які найкраще передають дух і настрій минулого року.

"Ми-Україна" пояснить, що таке brain rot меми та звідки це явище виникло.

 

Brain rot меми 

 

Вираз brain rot описує явище погіршення когнітивних здібностей, що виникає через надмірне споживання тривіального або безглуздого контенту, зокрема в інтернеті. Термін brain rot вже увійшов до лексикону, описуючи низькоякісний контент, який може негативно впливати на психіку. За останній рік частота використання цього слова зросла на 230%.

Поняття має історичне коріння: уперше термін "мозкова деградація" згадувався 1854 року в книзі Генрі Девіда Торо "Волден, або Життя в лісі". У творі автор критикував суспільство за прагнення спрощувати складні ідеї, що, на його думку, вело до інтелектуального занепаду. Сьогодні цей термін набув нового значення, відображаючи виклики цифрової епохи.

 

 

Особливо популярний вираз серед представників поколінь Z і Альфа. На платформах на кшталт TikTok термін став основою для мемів і навіть сприяв формуванню "мови мозкової деградації", яка включає слова, як-от "скібіді" (щось абсурдне) та "Огайо" (дивне). По суті це набір безглуздих відео, яке не має сюжету чи якогось повчального змісту, а просто нісенітниця. 

 

 

Попри гумористичний контекст, термін викликає серйозні обговорення. Фахівці з психічного здоров'я попереджають про ризики надмірного споживання такого контенту, особливо серед молоді. У США вже створюють рекомендації для боротьби з цим явищем.

 

 

Президент Оксфордського словника Каспер Гратволь зазначив, що це слово відображає як сучасну інтернет-культуру, так і зростаючу обізнаність про її наслідки: ""Мозкова деградація" є не лише символом небезпек віртуального життя, але й демонструє самокритичний гумор молоді, яка усвідомлює виклики, пов’язані із соцмережами".

Раніше "Ми-Україна" писав про шквал мемів на тлі скандалу з критичною статтею журналіста, який жорстко висловився про гру від українських розробників S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

Головне