Буває так, що приїжджаєш у відпустку з дитиною, особливо маленькою, а замість радості й відпочинку отримуєш сльози, капризи, відмову від їжі й поганий сон. Малюк виглядає млявим і втомленим, часто може навіть кашляти, однак вагомих причин до такого стану немає. В цей момент більшість батьків починають сильно хвилюватися, чи не захворів він. Однак поспішати із такими висновками все ж не варто, адже така симптоматика може бути банальною акліматизацією. Таким чином дитячий організм звикає до нових умов. Детальніше про цей цікавий стан і про те, як допомогти малечі з ним справитись, розповість "Ми-Україна".
Що відбувається з організмом дитини?
Коли ви з дитиною приїжджаєте у місце, де клімат для неї є незвичним (на море або в гори) її організм починає "звикати" до нової обстановки. Нібито "переналаштовуватися". Тіло намагається підлаштуватися під іншу температуру, вологість, атмосферний тиск і навіть незнайоме повітря. Через це у малечі може змінитися сон, апетит, настрій.
Саме така симптоматика може вказувати акліматизацію.
Крім того, може з'явитися пітливість, озноб або слабкість. З боку травної системи часто виникають розлади або навіть втрату апетиту. До всього при акліматизації відмічають появу ослаблення захисту може призвести до вірусних проявів, зокрема нежитю чи кашлю.
Варто зауважити, що акліматизація, як правило, триває від 2 до 7 днів. Буває й довше, однак це рідкість. Іноді вона минає майже непомітно, але в деяких дітей проявляється ну дуже "яскраво".
Як розпізнати і відрізнити від хвороби
Ознаки акліматизації можуть нагадувати застуду, але мають деякі відмінності:
- відсутність температури або субфебрильна (до 37,5°C);
- млявість без явного болю або запалення;
- легкий кашель, який проходить так само раптово, як і з'явився;
- перепади настрою, зниження апетиту, сонливість.
Варто підкреслити, якщо дитина з кожним днем почувається краще, а всі неприємні симптоми поступово зникають, то, скоріше за все, це звичайна акліматизація і хвилюватися не варто. Проте, якщо стан не стає кращим або навпаки - погіршується - зволікати не радимо. Зверніться до лікаря в найкоротші терміни.
Як допомогти дитині
Якщо дитина легше звикає до нових умов і не страждала від різкої зміни клімату, потрібно дотримуватися кількох простих, однак дієвих порад, які допоможуть зробити адаптацію більш м’якою, а також зменшити неприємну симптоматику.
Йдеться про такі:
- у перші дні рекомендуємо дотримуватися "лайтового" режиму і уникати надмірної активності;
- уникайте нових продуктів у перші дні, не пийте місцеву воду з-під крана;
- кондиціонери не повинні пересушувати повітря, регулярно робіть вологе прибирання;
- дайте організму час звикнути до нового місця;
- майте при собі аптечку із найважливішими препаратами: сорбентами, жарознижувальними, краплями в ніс та засобами від алергії.
На завершення додамо, що акліматизація не є такою страшною, як може здатися на перший погляд. Не ігноруйте сигнали організму і не перенавантажуйте дитину у перші дні відпочинку. Дайте маленькому організму трохи часу на "переналаштування" і вже за кілька днів вона знову стане активною та життєрадісною.
Нагадаємо, як раніше "Ми-Україна" писав про те, чому купувати ходунки для немовлят не рекомендується і чим вони можуть нашкодити здоров'ю дитини.