Контроль над Сирією: регіональне суперництво за вплив

Ілія Куса
Ілія Куса

Землетрус у Сирії прискорює процес реінтеграції Дамаска в лоно арабських держав на противагу Ірану.

Вперше за 12 років до Дамаску прибула високопоставлена делегація Арабського міжпарламентського союзу на чолі зі спікерами парламентів різних країн регіону. Їх особисто прийняв президент Башар Асад.

У складі делегації були глави парламентів Єгипту, Іраку, Лівії, Палестинської автономії, ОАЕ та Йорданії, а також представники парламентів Лівану та Оману. Очолював їх іракський спікер Мухаммед аль-Хальбусі, який також є лідером найбільшої суннітської партії Іраку.

Ілія Куса. Башар Асад з делегацією
Президент Сирії Башар аль-Асад вітає делегацію Арабської міжпарламентської спілки в Дамаску, Сирія

Офіційна причина візиту — демонстрація солідарності з Дамаском після землетрусу, який убив понад 8,5 тисяч людей у Сирії. Реальна причина — переговори. Про те, як повернути Сирію в регіональні справи та вирвати з-під впливу Ірану, користуючись потребою Дамаска у гумодопомозі та відновленні.

Представники делегації закликали регіональні країни повернути Сирію до лона арабських держав.

Процес поступової реінтеграції Дамаска триває кілька років. Незважаючи на публічні заяви, він йде повільно. В основному через те, що не всі країни готові нормалізувати відносини із Сирією просто так. Основною умовою є зниження рівня співпраці Дамаска з Тегераном.

Зважаючи на все, головними драйверами нормалізації є ОАЕ та Єгипет. Вони пропонують Сирії допомогу у повоєнному відновленні та економічній стабілізації в обмін на відмову від союзу з Іраном або хоча б на повернення до збалансованої зовнішньої політики.

Передумова

Землетрус погіршив гуманітарну ситуацію в Сирії і спричинив зростання потреб сирійської влади. Оскільки західні країни відмовляються мати справу з офіційним Дамаском, арабські монархії отримали шанс посилити свій вплив на Дамаск, пропонуючи фінансову та гуманітарну допомогу.

Як би це цинічно не звучало, але землетрус відкрив ще один вимір для регіонального суперництва за контроль над Сирією між Іраном, Туреччиною та аравійськими монархіями Затоки. Влада Сирії намагається скористатися ситуацією, щоб отримати максимум допомоги від різних донорів, але при цьому не втягуватись (поки що) у якісь серйозні зобов’язання, залишаючи собі поле для маневру.

З ключових гравців лише Саудівська Аравія та Катар все ще зберігають дистанцію. Їх запрошували поїхати до Дамаску у складі делегації, але вони відмовилися. У сирійців немає довіри до катарців, а Саудія чекає великих поступок від Дамаска щодо Ірану, перш ніж почне робити реверанси у бік Асада.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Після війни необхідно інвентаризувати всі природні ресурси країни, провести аудит виконання надрокористувачами взятих на себе зобов’язань і створити нову модель трансформації конституційного права народу на надра в реальне соціальне благо…

Війна так чи інакше внесе корективи у список професій, які будуть популярні найближчим часом. Крім того, з часом зазнає змін і сам процес навчання. Розмова щодо професій частіше відбувається у…

Рубрика “Шпигунські скандали”. Давно стежу за темою Яна Марсалека, яка тягнеться ще з 2020-го. Він – колишній директор німецької компанії по обробці платежів Wirecard, громадянин Австрії, якого розшукує Німеччина через…

TODO: Тут буде блок популярних авторів