Контроль над Сирією: регіональне суперництво за вплив

Контроль над Сирією: регіональне суперництво за вплив

Землетрус у Сирії прискорює процес реінтеграції Дамаска в лоно арабських держав на противагу Ірану.

Вперше за 12 років до Дамаску прибула високопоставлена делегація Арабського міжпарламентського союзу на чолі зі спікерами парламентів різних країн регіону. Їх особисто прийняв президент Башар Асад.

У складі делегації були глави парламентів Єгипту, Іраку, Лівії, Палестинської автономії, ОАЕ та Йорданії, а також представники парламентів Лівану та Оману. Очолював їх іракський спікер Мухаммед аль-Хальбусі, який також є лідером найбільшої суннітської партії Іраку.

Ілія Куса. Башар Асад з делегацією
Президент Сирії Башар аль-Асад вітає делегацію Арабської міжпарламентської спілки в Дамаску, Сирія

Офіційна причина візиту — демонстрація солідарності з Дамаском після землетрусу, який убив понад 8,5 тисяч людей у Сирії. Реальна причина — переговори. Про те, як повернути Сирію в регіональні справи та вирвати з-під впливу Ірану, користуючись потребою Дамаска у гумодопомозі та відновленні.

Представники делегації закликали регіональні країни повернути Сирію до лона арабських держав.

Процес поступової реінтеграції Дамаска триває кілька років. Незважаючи на публічні заяви, він йде повільно. В основному через те, що не всі країни готові нормалізувати відносини із Сирією просто так. Основною умовою є зниження рівня співпраці Дамаска з Тегераном.

Зважаючи на все, головними драйверами нормалізації є ОАЕ та Єгипет. Вони пропонують Сирії допомогу у повоєнному відновленні та економічній стабілізації в обмін на відмову від союзу з Іраном або хоча б на повернення до збалансованої зовнішньої політики.

Передумова

Землетрус погіршив гуманітарну ситуацію в Сирії і спричинив зростання потреб сирійської влади. Оскільки західні країни відмовляються мати справу з офіційним Дамаском, арабські монархії отримали шанс посилити свій вплив на Дамаск, пропонуючи фінансову та гуманітарну допомогу.

Як би це цинічно не звучало, але землетрус відкрив ще один вимір для регіонального суперництва за контроль над Сирією між Іраном, Туреччиною та аравійськими монархіями Затоки. Влада Сирії намагається скористатися ситуацією, щоб отримати максимум допомоги від різних донорів, але при цьому не втягуватись (поки що) у якісь серйозні зобов'язання, залишаючи собі поле для маневру.

З ключових гравців лише Саудівська Аравія та Катар все ще зберігають дистанцію. Їх запрошували поїхати до Дамаску у складі делегації, але вони відмовилися. У сирійців немає довіри до катарців, а Саудія чекає великих поступок від Дамаска щодо Ірану, перш ніж почне робити реверанси у бік Асада.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього

Головне