Катували та ґвалтували: історії українських дітей, які пройшли через пекло

історії українських дітей під час війни

росія щодня скоює нові злочини проти українських дітей. Вже зараз маємо понад 2000 кримінальних проваджень. Окупанти викрадають, катують, ґвалтують, примушують дивитися на зґвалтування, а ще калічать та вбивають. Якщо кожну українську дитину, яка загинула від рук росіян вшанувати хвилиною мовчання, то сьогодні повисне тиша у понад 8 годин.

Що переживають зараз українські діти? Спеціальний репортаж до Міжнародного дня захисту дітей підготувала кореспондентка “Ми-Україна”.

Історія Олександа Шпилевського, життя якого забрала росія

Чернігів, 22 ліцей. У саду біля школи 9-А висаджує яблуню. Поруч найкращі друзі – Захар, Микола і Таня. Не вистачає лише Сашка – його минулої весни вбили росіяни. У пам’ять про хлопця його однокласники посадили дерево.

“Кожен раз, як буду тут проходити, буду згадувати про мого найкращого друга Сашу”, – сказав однокласник загиблого Микола Гріхно.

В цій школі він єдиний загинув від всієї війни.

“Мені телефонує мама однієї дівчинки з нашого класу і каже, що є інформація така. “Ви можете щось підтвердити чи сказати?”. Я просто поклала слухавку. Я не змогла нічого відповісти”, – розповіла класна керівниця загиблого Світлана Карпіко.

Олександр Шпилевський добре навчався у школі, а за її стінами захоплювався карате, програмуванням і автівками. У мами він був єдиним сином, якого жінка виховувала сама. Війна Тетяну із сином застала у Чернігівській квартирі.

“З першої ночі ми ховалися, сиділи у підвалі”, – розповіла жінка.

Коли ховатися вже було несила, вирішили з міста виїздити. 9 березня 2022 року вирушили до рідних у село. Вони пішки йшли  колоною цивільних. Обстріли, згадує жінка, не вщухали.
 
“Я йшла попереду 2-3 метри, а Саша йшов позаду. Він у руках ніс котика. Коли пролунали вибухи мене відкинуло вибуховою хвилею від нього десь на метра три вперед. А майже біля нього цей снаряд розірвався. Я почала спершу гукати його: “Сашу, ти живий?”. Він не відкликався”, – поділилася жінка.

Тетяна із численними пораненнями підповзла до сина, той ще дихав:

“Найбільший осколок, як сказав патологоанатом, потрапив у легені. Тому він пожив ще 15 хвилин не приходячи в себе”.

Майже 1000 дітей отримали поранення за рік великої війни

Сльози українських матерів омивають кожен регіон країни.

Наймолодшому вбитому росією було 2 дні. Тоді окупанти обстріляли пологовий будинок у Вільнянську, що в Запорізькій області.

Нині по всій країні нарахували 483 дитини, що вбила російська федерація за рік повномасштабної війни.

Тим часом поранених в Україні дітей вдвічі більше  – 989. Ці цифри не остаточні.

“В основному це мінно-вибухові травми. Це травми від уламків ракет. На жаль, є частина дітей, які отримують ампутації”, – заявила радниця-уповноважена президент України з питань дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

Як росіяни депортують дітей

Вбивають, калічать і навіть викрадають цинічно прикриваючись нібито “евакуацією” з-під обстрілів чи відпочинку у таборі.

В Анни троє дітей: Андрійку 3 роки, Таїсії 15, І Вероніці – 20 років. Родину повномасштабна війна настигла у Херсоні і виїздити не мали куди. Анна каже, що старша донька під серцем носила онучку.

Сім’я сиділа під окупацією у Херсоні. Лише середню доньку відвезли до бабусі у село. Там за 20 км від обласного центру, здавалося жінці, і тихіше, і окупантів зі зброєю менше.

Якось росіяни прийшли і сказали, що забирають Таїсію “на відпочинок у Крим”. Якщо не поїде, то позбавлять батьківських прав.

“Поставили перед фактом – дитина повинна їхати. А коли біля тебе два дяді стоять з автоматами і щось записують, то хочеш не хочеш, але злякаєшся”, – розповіла мама дівчинки.

До табору Таїсію депортували у жовтні, забрати її назад вдалося аж у березні. Увесь цей час росіяни нещадно промивали мізки підлітку.

“Спочатку зарядка. Ми стояли під гімн росії. Хто пропускав чи не слухав, то писали пояснювальну”, – заявила дівчинка.

За час великої війни рф депортувала понад 19 500 дітей. Це лише ті, кого родичі змогли повідомити про викрадення.

Ще більшу цифру озвучують на росії – майже 744 000 українських дітей.

Дітей вивозять у мілітарні табори

Там хлопчиків та дівчаток утримують не лише у звичайних дитячих таборах, але і на 12 мілітарних.
380 українських дітей відправили у російські родини – чи то під опіку, чи то на усиновлення. Над поверненням працює величезна команда, але наших нам росія повертати не поспішає. Вони через тортури пропускають батьків і опікунів, які наважилися за своїми дітьми поїхати особисто.

“Це небезпечно у будь-якому випадку для тих, хто їде туди. Під час останньої нашої рятувальної місії жінка померла після допитів. У неї серце зупинилося”, – поінформував засновник “Save Ukraine”, уповноважений президента з прав дитини (2014-2021 рр) Микола Кулеба.

Як повідомляв “Ми-Україна” раніше, Сергій Череватий розповів про нову тактику росіян.

Головне