Головне про ЗРК NASAMS: на що вони здатні й чому Україна хоче купити додаткові комплекси

Головне про ЗРК NASAMS: на що вони здатні й чому Україна хоче купити додаткові комплекси

Державний департамент США схвалив продаж Україні мобільного зенітно-ракетного комплексу NASAMS та супутнього обладнання орієнтовною вартістю 285 млн доларів США. Система включає радар, пускові установки, засоби захищеного зв'язку, GPS-приймачі та інше обладнання. Які можливості у ЗРК NASAMS і як він допоможе українським військовим — розбирався "Ми-Україна".

Історія створення та модифікації NASAMS

Фото з відкритих джерел

Мобільний зенітно-ракетний комплекс NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) є спільною розробкою норвезької компанії Norwegian Kongsberg та американської Raytheon. Основною тактичною зброєю цього ЗРК є батарея, яка складається з трьох взводів (дев'ять пускових установок, кожна може випустити до 6 ракет, один оптоелектронний комплекс наведення NTAS і три радіолокаційні станції (РЛС).

Проєктувати комплекс розпочали ще 1989 року, а закінчили 1993-го. Тоді ж почалися і перші полігонні випробування. Вже 1994 року ЗРК NASAMS став на озброєння Військово-повітряних сил Норвегії.

Розробники спробували модернізувати наявні на озброєнні комплекси та системи, щоб знизити собівартість ЗРК. В NASAMS використовуються ракети AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile). Вони належать до класу "повітря-повітря". Вони були розроблені американською компанією Hughes Aircraft.

Ракета AMRAAM, Фото з відкритих джерел

Комплекс оснащений комбінованою системою наведення. Тобто спочатку політ ракети здійснюється за допомогою командно-інерційного керування, а пізніше вмикається активне радіолокаційне самонаведення.

Існують наступні модифікації ЗРК NASAMS:

  • NASAMS II — модифікація базового варіанту, яка була прийнята на озброєння 2007 року, отримала покращене програмне забезпечення, що має сумісність з використовуваними системами зв'язку;
  • HUMRAAM — американський аналог, який був створений спеціально для Збройних сил США, варіант має полегшені шасі з підвищеною прохідністю;
  • SLAMRAAM — ще один американський варіант, який був створений для морської піхоти;
  • SLAMRAAM EX — розробка компанії "Raytheon", яка має підвищену дальність ураження та може використовувати два види ракет (малої та середньої дальності).

Також у 2019 році на озброєння ЗС Норвегії став NASAMS III. Дальність ураження порівняно з базовою моделлю стала більшою на 50%, максимальна висота зросла на 70%. В результаті загальний радіус ураження сягає 50 км. Розробники покращили здатність ЗРК до ураження швидких маневруючих цілей. Модель включає установки з ракетами малої дальності IRIS-T SL та машини підтримки HMMWV. Підтримує роботу з радаром GhostEye MR, розробленим для комплексів Patriot, та лазерною зброєю HELWS.

Фото: flickr.com

Тактико-технічні характеристики NASAMS:

  • Дальність: від 2,5 до 40 км;
  • Висота цілі: від 30 м до 16 км;
  • Час реагування: 10 с;
  • Час розгортання/згортання: 15/3 хв;
  • Швидкість цілі: до 1000 м/с.

ТТХ зенітних керованих ракет:

  • Вага: 150,7 кг;
  • Вага бойової частини: 22 кг;
  • Довжина: 3,6 м;
  • Діаметр: 17,8 см;
  • Швидкість: до 1020 м/с;
  • Час напрацювання: 300 годин.

Як працює ЗРК NASAMS

Фото: flickr.com

Основною одиницею комплексу (мінімальний комплект, який може працювати у бойових умовах) є взвод. Він складається з трьох пускових установок (18 ракет), станції радіолокації й пункту управління.

Тактична одиниця – батарея, що складається з 3 взводів (54 ракети). В одному з командних пунктів якої розташоване загальне командування батареї, кожен пункт може замінити собою інші. Батарея складається з 4 взводів (12 установок, 72 ракети) та 6-8 РЛС, мінімум один керівний та один тактичний пункт управління.

Всі ракети батареї можуть бути випущені за різними цілями протягом 12 секунд. Одиниці комплексу можуть бути розташовані з відривом до 25 км між собою (у нових модифікаціях — більше). Через це вивести з ладу взвод, а тим паче батарею дуже важко.

Пункт управління NASAMS. Фото: kongsberg.com

Батарея NASAMS є одиницею, здатною повноцінно виконувати функції ППО та ПРО на значних територіях. Коли йдеться про постачання двох чи іншого числа комплексів – йдеться саме батарейні комплекти.

NASAMS використовує тривимірні радари AN/MPQ-64 Sentinel із максимальною дальністю виявлення 75 км та ефективною дальністю 40 км. Високоточна система сканування обертається зі швидкістю 30 об/хв, забезпечуючи повне охоплення радіусом виявлення.

Радар автоматично захоплює, відстежує, ідентифікує та повідомляє про висотні та маловисотні цілі, включаючи крилаті ракети, безпілотні літальні апарати, вертольоти та літаки. Упізнати дружні об’єкти допомагає система ідентифікації "свій-чужий".

Приклад зв'язку між системами NASAMS. Фото: kongsberg.com

Система може працювати автономно та зв’язуватися з центром управління вогнем по широкосмуговій оптоволоконній лінії зв’язку, а також радіомережею SINCGARS. Також, залежно від модифікації, NASAMS можуть працювати з іншими РЛС.

Радар забезпечує виявлення, розпізнавання і одночасний супровід до 60 повітряних цілей, а також наведення на обрані з них до трьох ЗРК. Час розгортання РЛС та її підготовка до роботи займає 10 хвилин.

https://www.youtube.com/watch?v=K7joAVFToQs&t=26s

Усе обладнання станції встановлюється на причепі, що буксирується. Для забезпечення бойової роботи у складній обстановці NASAMS оснащений оптоелектронною системою наведення — NTAS (Norwegian Tracking Adjunct System).

Основним засобом ураження NASAMS є ракета AIM-120 AMRAAM. Це перша західна ракетна система з локаторним наведенням на ціль. Довжина ракети – 3,6 м, вага – 150 кг, їх бойової частини – 22 кг.

Для початкового наведення використовуються команди з урахуванням змінних координат. На відстані до 20 км ракета захоплює ціль і переходить у режим самонаведення. Заряд ракети – осколково-фугасний, спрямованої дії. Підрив здійснюється контактно чи на основі радіолокації.

Чому NASAMS потрібні Україні

Фото: kongsberg.com

Великою перевагою NASAMS в Україні є відкрита архітектура цього ЗРК. До нього можна інтегрувати різноманітні засоби виявлення противника (станції радіотехнічної розвідки, оптично-прицільні станції тощо). Сам NASAMS також можна інтегрувати у загальну систему ППО, аби він міг отримувати дані від усіх інших радіолокаційних станцій та інших засобів.

Завдяки поєднанню ЗРК NASAMS і Patriot Україна зможе значно підвищити можливості протиповітряної оборони не лише у кількісному, але й у якісному складі. Завдяки цим комплексам ЗСУ зможуть більш надійно прикривати важливі об'єкти та міста від авіаційних ударів і знищувати крилаті ракети противника.

Фото з відкритих джерел

Окрім захисту неба отримання комплексів NASAMS наблизить Україну до повного переходу на західне ППО. Наразі ЗСУ досі використовують радянські системи С-300, “Бук-М1” та інші. Вони мають менші можливості у виявленні та ліквідації цілей та обмежену кількість ракет. Ринок цих боєприпасів вкрай обмежений (якщо не враховувати рф та її союзників). Постачання ефективних NASAMS дозволяє розвантажити використання ЗСУ застарілих ЗРК. А у перспективі дозволило б повністю списати радянські системи.

Якщо порівнювати NASAMS та MIM-104 Patriot, то радіус дії першого виявиться меншим (25 км проти 90-160 км). До того ж “Патріот” може збивати аеробалістичні цілі ракети  на кшталт “Кинджалів”, які недосяжні для NASAMS. Останній не може здійснювати перехват на ранніх стадіях польоту ракети, а тільки вже на останньому етапі, тобто безпосередньо перед ударом.

Водночас кількість цілей, які одночасно фіксованих цілей у NASAMS вища (60 проти 50 у Patriot). До того ж управління NASAMS можна об’єднати із зенітно-ракетними системами більшої дальності, зокрема Patriot. В результаті американські ППО діятимуть в рамках єдиної системи захисту українського неба.

Patriot, які будь-який ЗРК, має обмеження у кількості цілей, які він може уразити. Тому інтеграція з іншими ППО дозволить раціонально розподіляти цілі й ефективно їх знищувати, особливо якщо їх багато.  

Варто зауважити, що обслуговування ЗРК NASAMS доволі дороге, адже ракети AIM-120 коштують від  $180 000 до $300 000. На щастя, ці ракети досить поширені на складах США та країн НАТО (зокрема у Польщі), тому їх передача Україні не буде особливою проблемою.

Точну вартість NASAMS не розголошують. Але у 2020 році Литва закупила дві батареї NASAMS 3 за $128 млн. Що стосується нового запиту, то український уряд звернувся до США з проханням придбати систему NASAMS, яка містить:

  • Один радар AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar;
  • Центр розподілу вогню; пускові установки;
  • Засоби захищеного зв'язку;
  • GPS-приймачі;
  • Завантажувачі кодів і комплекти кабелів;
  • Набори інструментів;
  • Випробувальне і допоміжне обладнання;
  • Тягачі;
  • Генератори;
  • Технічна документація;
  • Запасні частини;
  • Технічна підтримка уряду США і підрядника;
  • Інші пов'язані з цим елементи матеріально-технічного забезпечення і супроводу програми.

Загальна цінувальна вартість становить 285 мільйонів доларів США. Ймовірно, йдеться про один комплекс та великий комплект додаткового обладнання і послуг.

Нагадаємо,  країни Євросоюзу в рамках першого треку постачання боєприпасів Україні вже передали 220 тисяч снарядів різного калібру й 1300 ракет.

Головне