Кроком до першого саміту миру на найвищому рівні має стати третя мальтійська зустріч на рівні безпекових радників глав держав глобального півдня. 28 і 29 жовтня Україні вкрай важливо залучитися якнайширшою міжнародною підтримкою свого мирного плану.
То ж хто приїхав на Мальту, про що говорили і як лягає пасьянс за відсутності Пекіну розповіла наша кореспондентка.
Це вже третя зустріч радників Національної безпеки у рамках української формули, цього разу – на Мальті. Ініціатор незмінно – Україна. Саме на наше запрошення відгукнулись майже 70 країн світу, здебільшого це Захід та Глобальний Південь.
"Це чергова зустріч, черговий крок щодо підготовки саміту на рівні лідерів", - сказав керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
Він очолює українську делегацію зараз і у попередні дві зустрічі – у Копенгагені і в Джидді. Кількість долучених країн на рівні радників, у порівнянні з першою зустріччю, зросла понад як втричі. А над імплементацією формули працюють вже рік у двох форматах: окремо з послами переговори, як правило, відбувають в Україні та на рівні радників – за кордоном.
Мета зустрічі на Мальті, як заявив голова української делегації, звірити конкретні напрацювання у пріоритетних сферах.
"Будуть презентовані та обговорені конкретні плани реалізації п’яти пунктів Формули миру: ядерна безпека, енергетична безпека, продовольча безпека, гуманітарний напрямок (звільнення полонених та депортованих осіб), відновлення територіальної цілісності України та світового порядку", - зауважив Єрмак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде із пенсіями у 2024 році: вимоги до стажу, підстави для підвищення та умови індексації
Плани вже напрацьовані робочими групами, до яких входять посольства та профільні експерти. На п’ять груп країни розділилися ще під час попередньої зустрічі у Джидді. Як відзначають експерти, це допомагає швидше знаходити спільні рішення в окремих сферах. І не лише на майбутнє, а і вирішення криз сьогодення. Приміром, переговори у Джидді відбувались на тлі зірваної росіянами зернової угоди. Відтоді вдалося, хоч і частково, але розблокувати.
Саме країни глобального півдня у фокусі уваги, адже далеко не всі вони займають проукраїнську позицію.
"Для кожної країни це індивідуальне питання. Наприклад, щоб Саудівська Аравія сприйняла, що Путіна треба судити, це треба розірвати особисті стосунки принца і Путіна. Путін його підтримав у складний час, коли він був в ізоляції", - сказав дипломат, міжнародний експерт Руслан Осипенко.
Окреме питання – як конфлікт на близькому сході вплине на підтримку країн сходу, тої ж Формули миру. І це вже вплинуло на локацію зустрічі. Спершу планувалися переговори у Туреччині, та перенеси до Мальти.
Голова Офісу президента переконаний, попри фейки росіян, інтерес світу до України не зменшується, що підтверджує акт участі у переговорах таких країн як Чилі і Бразилія. Вони долучаться до переговорів в онлайн-форматі. Беруть участь представники Індії та Катару і на полях третьої зустрічі вже почалися консультації з Нідерландами щодо укладання двосторонньої угоди про безпеку і гарантії.
Формулу миру президент України представив рік тому на саміті Великої 20. Тепер про 10 пунктів знають у кожному напрямку світу і вже готується головний саміт Миру на рівні лідерів. Дату його проведення можуть погодити вже цими вихідними.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, Ердоган виступив на акції у підтримку Палестини.