Зима наближається: як російські обстріли загрожують опалювальному сезону в Україні

Зима наближається: як російські обстріли загрожують опалювальному сезону в Україні

Понад 1100 КАБів, близько 20 ракет і більше 560 дронів. Це статистика російських обстрілів минулого тижня. Країна-агресорка побила рекорд, застосувавши таку кількість смертоносного залізяччя. Продовжують закидати Україну снарядами і тепер, нищать будинки, критичну інфраструктуру та енергооб'єкти. Часто цілять по підстанціях, які забезпечують передачу електроенергії до споживачів. Ворожі “шахеди” загрожують і українським АЕС. Про це дивіться детально у програмі ”Енерго Live” на “Ми-Україна”.

Російські загарбники масово завдають ударів по енергооб'єктах на прифронтових територіях і на прикордонні. У кількох областях це призводило до аварійних відключень.

Їх задіювали, щоб уникнути перевантажень енергомереж, зокрема на Полтавщині та Сумщині. Світло повернули після того, як енергетики оперативно полагодили пошкоджене. І аварійним бригадам доводиться робити це постійно, говорить наша сумська кореспондентка Олеся Боровик.

“Чим ближче до зими, тим частіше ми стали обстріли росіян по енергетичних об'єктах Сумщини. Кілька тижнів тому росіяни атакували одну із підстанцій поблизу Сум аж 20-ма “шахедами”. Так постійно в області близько семи тисяч абонентів, які знаходяться без світла.

Зокрема це прифронтові території, туди дуже важко дістатися. Енергетикам через постійні обстріли і військові їх туди просто-напросто не допускають. Також є такі громади, населені пункти в цих громадах, які вже більше року знаходяться без світла, якось викручуються за допомогою генераторів та інших альтернативних джерел енергії.

По області є дуже багато об'єктів, підстанцій, які нині пошкоджені частково і на яких тривають ще ремонтні роботи. Але ці всі ремонтні роботи ускладнюються тим, що не можна доступитися до цієї території. Це або прифронтові зони, або близько до кордону.

Тому енергетики там працюють виключно у години, коли немає повітряної тривоги. А якщо зважати на те, що на Сумщині повітряна тривога може продовжуватися в середньому від 10 до 12 годин, то самі розумієте, що робити там вдається дуже малий проміжок часу”, - розповіла кореспондентка “Ми-Україна” Олеся Боровик. 

Енергетики під обстрілом

На Дніпропетровщині ремонтна бригада потрапила під ворожий обстріл. Енергетики працювали на повітряній лінії у прифронтовому населеному пункті, коли рашисти відкрили вогонь з артилерії. Один із снарядів упав поруч із автівкою аварійної бригади. Робітники встигли заховатися. Про інші новини в енергетиці розкажемо далі. 

Опалювальний сезон в усіх областях України, крім Херсонської і Одеської, як повідомили в Міністерстві розвитку громад і територій. Запустили близько 70% котелень тепло увімкнули у більше ніж тритині житлових будинків. Опалюється майже 70% шкіл, дитсадків та медзакладів. Енергетики зробили максимум, щоб підготувати країну до зими. Компанії з координацією з Міненерго виконали поставлені завдання хоча працювати доволось фактично під обстрілами. Тож країна готова до зими, попри масштабні руйнування енергосистеми.

Найскладніша зима за три роки 

Україна потребує систем ППО. Зокрема, і для захисту енергетики від російського терору. Президент Володимир Зеленський в інтерв'ю іноземним ЗМІ наголосив на тому, що Київ досі не отримав усі PATRIOT, які обіцяли партнери. А це означає, що майбутня зима може стати найбільшим випробуванням для українців. 

Прийдешня зима може стати чи не найскладнішою за останні три роки і для нашої енергосистеми говорять в “Укренерго”. Тож компанія підготувала три сценарії, як діяти в залежності від ситуації з безпекою.

Найгірший передбачає масовані атаки. А отже, значні проблеми з енергопостачанням. Поліпшити прогноз може збільшення можливості імпорту.

З 1 грудня максимальна потужність для постачання електричної енергії з країн ЄС буде збільшена до понад 2 ГВт. А з березня 2025-го оператори системи передачі матимуть можливість щомісяця переглядати ліміт пропускної спроможності для комерційного обміну електроенергію між ЄС, Україною і Молдовою. Також ми будемо мати гарантовані 250 МВт потужності в режимі аварійної допомоги.

“Для нас важливе, безумовно, таке рішення. Навіть збільшення до 2 ГВт дає, насправді, більш надійності для енергосистеми. Якщо дефіцит є, безумовно, намагаємося максимально заповнюватися перед ним, щоб імпортувати по максимуму електроенергію.

Є ще один трект, це так звана аварійна допомога. Це у разі, коли, наприклад, відбувся обстріл і щось сталося. Аварійна допомога надається тільки тоді, коли є відповідний ресурс наших сусідів.

Але, насправді, якщо подивитися практику, як в нас це працює, ми дуже часто зверталися, коли обстріли особливо були, і нам треба було потягнути аварійну допомогу. Як правило, партнери максимально готові нам сприяти і максимально надавали нам цю електроенергію”, - повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко. 

Шахеди нависають над АЕС

Рашисти посилюють енергетичний терор українських АЕС. Днями російський “шахед” пролетів критично близько від одного з енергоблоків Хмельницької атомної електростанції. І це не перша спроба рф з імітувати атаку на об'єкти атомної генерації. Так раніше дрони-камікадзе порушили заборонену для польотів зону навколо південно-української АЕС. А до того ще двічі “шахеди” фіксували над Хмельницькою. Годі говорити про інші атаки, що можуть вплинути на атомну генерацію. 

“рф безвідповідально спрямовує різноманітні засоби ураження на відкриті розподільчі пристрої, трансформатори, щити управління, релейни пристрої та джерела резервного енергоживлення підстанцій, що збільшує критичний стан української енергосистеми, створює ризики виникнення аварій на АЕС”, - зазначив голова Держатомрегулювання Олег Коріков.

Атомна генерація буде відігравати ключову роль у осінньо-зимовий період і надважливо забезпечити її стабільну роботу. На цьому наголосив міністр енергетики Герман Галущенко під час зустрічі з представником Ради національної безпеки США Джейкобом Левіним та послом США в Україні Бріджит Брінг. Міністр підкреслив, щоб протидіяти терористичним атакам рф і Україні потрібні адекватна реакція та рішучі дії світової спільноти. 

“Я дуже сподіваюся, що світове співтовариство, до речі, відповідна дискусія з цього приводу, була на всіх міжнародних форумах і в рамках Генеральної асамблеї ООН. І, дійсно, цей тиск міжнародного співтовариства зупинить росіян від прямих ударів по атомній енергетики”, - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.

Надійний доступ до зовнішнього джерела живлення – це один із семи принципів ядерної безпеки під час війни. Їх ще 2,5 роки тому окреслив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гросі. Тім російська армія ігнорує рекомендації і загрожує усьому світу.

Фіксувати наслідки повітряних атак країні-терористки допомагають експерти Міжнародного агентства, які працюють на українських АЕС та інших важливих енергооб'єктах. Як місії МАГАТЕ можуть підвищити атомну безпеку і захистити підстанції, що важливі для роботи АЕС? Про це ми поговорили з керівником “Енергоатому” Петром Котіним. 

Інтерв’ю з керівником НАЕК “Енергоатом” Петром Котіним

- Пане Петро, знаємо, що на підстанціях, що критично важливі для атомної енергетики України, будуть чергувати місії МАГАТЕ. У чому головне завдання буде представників агентства? 

Вони вже працюють. І зараз і наш фахівці, і фахівці держатомрегулювання супроводжують цю місію на критичні підстанції для нашої атомної інфраструктури. Це ті підстанції, від яких залежать живлення атомних станцій і видача потужності з атомних станцій.

Чому це важливо? Через те, що в разі знеструмлення цих підстанцій виникає загроза атомних станцій, вплоть до блекауту і втрати живлення, зовнішнього живлення. А це вже є першим фактично кроком на шляху до радіаційної ядерної аварії. 

- Наскільки, власне, робота представників МАГАТЕ може убезпечити підстанцію від атак росіян? Тут ми говоримо про політичний захист об'єктів.

Ці підстанції, вони знаходяться в зоні управління Укренерго, але вони поєднані з атомними станціями і розташовані на відстані 100-150-200 кілометрів від майданчиків атомних станцій. І саме присутність експертів МАГАТЕ, вони вже роблять, власне, звіти про відвідування деяких підстанцій, де написані всі наслідки попередніх обстрілів цих підстанцій і відповідна безпека, на яку впливають такі обстріли цих станцій. Далі йдуть відповідні резолюції МАГАТЕ, відповідні політичні заяви лідерів політичних країн, і це допоможе зберегти ці підстанції від нападів російської федерації, ми на це дуже сподіваємося.

- Тобто, фактично, головне задання – це фіксувати такий політичний вплив, ймовірний, на росію, так?

Так, дійсно. Це те, що робить на сьогодні МАГАТЕ на інших атомних станціях, на наших майданчиках, також на Запорізької атомної станції. Фактично, присутність експертів – це елемент стримування рашистів від дій, які можуть призводити до загроз у ядерній та радіаційній безпеці наших ядерних об'єктів.

- Якщо підстанція не зможе працювати у разі відмовірного пошкодження? У чому буде небезпека саме для АЕС від цього? 

Ну, тут доцільно згадати фокусімську аварію, яка сталася на АЕС Фокусіма в 2011 році. І, фактично, там був землетрус, і через цей землетрус вони втратили зовнішнє живлення атомної станції. Тобто, в цьому випадку станція має захист, включаються всі дизель-генератори.

І на Фокусімі сталося так, що той самий землетрус, фактично, викликав цунами. І цей цунами через 30 хвилин підійшла до берега, і, фактично, вона вже зністромила всі дізель-генератори, які знаходилися аварійної в роботі. І вийшли з ладу таким чином і зовнішні електропередачі дизель-генераторів, після чого почалося оплавлення палива на всіх атомних енергоблоках чотирьох і також в басейнах витримки відпрацьованого ядерного палива.

І після цього була ядерна радіаційна катастрофа. От, фактично, втрата зовнішнього живлення, зовнішнього з'єднання з енергомережею атомних станцій - це перший ось цей етап на шляху до ядерної радіаційної аварії. Дійсно, якщо це станеться, станція перейде в режим блекауту, і після цього дизель-генератори будуть запущені на станціях, і далі ми будемо залежати тільки від роботи цих генераторів, і від їх надійності, і також від наявності дизельного палива для цих дизель-генераторів.

- Як ми проговорили, що однією з місій МАГАТ буде фіксувати обсяги пошкоджень та наслідки атак. Це означає, що підстанції не будуть відновлювати, доки там не будуть місій МАГАТ, і вони не зафіксують ці наслідки?

Не зовсім так. Вони зараз знаходяться там, і вони фіксують ці наслідки. І, фактично, це дві непов'язані речі. Місія і завдання цієї місії – не допустити взагалі атаки на ці ядерні об'єкти. Визначено вісім критичних для атомних станцій підстанцій, на які вони всі зараз відвідують протягом цієї місії, і після цього вони нададуть ті звіти, які, фактично, будуть базою для того, щоб не дозволяти рашистам далі обстрілювати цей об'єкт.

- Але якщо є якісь руйнування, то одночасна і їде ремонт?

Руйнування фіксується, Оперенерго постійно працює над фактично фіксацією наслідків і пановленню роботи цього обладнання. Щоб цього не було, у нас були знеструмлення по території України. А зараз ми видаємо нашу електрику часами через підстанцію з атомних станцій.

- Які ще кроки наших міжнародних партнерів змогли б сприяти ядерній безпеці України? Що ще нам потрібно? 

Потрібна, звичайно, та допомога, яка на сьогоднішній день вже надається, та допомога від усіх та інших організацій. Одна з таких організацій є Всемірна асоціація ядерних операторів, і ця асоціація дійсно знаходиться поки що в тіні, і фактично вони могли б більш активно також показати свою позицію і також робити політичні заяви, що не можна обстрілювати ядерні об'єкти. І інше питання, то, на чим ми зараз працюємо в розвитку цих місій, які зараз перебувають на підстанціях, це збільшення цього моніторингу цих підстанцій, встановлення там відеоспостереження, з видачі картинки, що робиться на цих підстанціях, сюди, в Київ, і в регулятор український, і також в центральний офіс в Вінні.

Оце допоможе здійснювати постійний моніторинг за станом критичної для ядерної безпеки об'єктів, якими в даному випадку виступають саме підстанцію, про яку йдеться. 

Відновлення енергетичної інфраструктури

Україна отримає від Норвегії понад 100 мільйонів доларів на відновлення енергетики. На кошти, виділені у межах програми розвитку ООН, зокрема, встановлять сонячні панелі в українських школах та лікарнях. Резервне живлення допоможе у випадку відключень. Загалом, програма енергетичного відновлення ПРООН забезпечить теплом і водою взимку мільйони людей. 

“Відновлення критично важливої енергетичної інфраструктури вкрай необхідне, оскільки люди, які живуть у багатоповерхових будинках у великих містах, не мають альтернативних засобів опалення та водопостачання.

Програма ПРООН з відновлюваної енергетики, через яку ми надаємо підтримку відновлення енергетики України, є свідченням нашої відданості у справі сприяння зеленому відновленню та забезпечення енергетичної безпеки для всіх українців”, - зазначив постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє. 

Сербія надасть Україні енергообладнання на майже 8,5 мільйонів євро. Серед допомоги будуть генератори та трансформатори, заявив президент країни Олександр Вуйчич, а передасть обладнання новий посол Сербії в Україні. 

Норми для розміщення генераторів

У столиці впорядкують розташування генераторів. Норми потрібні для їх безпечного використання, адже ці прилади при неправильній експлуатації стають причинами пожеж та аварій. Втім, це не все, що турбує містян. 

За підсумками опитування, у мобільному додатку “Київ Цифровий” найбільше під час роботи генераторів людям заважає шум та неприємний запах. Опитані і переконані, прилади мають бути встановлені на певних частинах вулиць і, головне, власники генераторів повинні забезпечити їх звукоізоляцією.

Нагадаю, генератори можна використовувати лише на відкритому просторі або в окремому технічному приміщенні з вентиляцією і можливістю провітрювання. Відстань від генератора до вікон, дверей чи гаражів має бути не менше 6 метрів, а використання генераторів на балконах неприпустимо. 

По-перше, через небезпеку пожежі. Наслідок порушення правил експлуатації генератори не раз полахували і навіть вибухали. По-друге, під час роботи генератори виділяють чадний газ, а це може спричинити отруєння. І третє, шум, що заважає сусідам, може стати приводом для скарг і штрафу.

Натомість у квартирах можна встановити акумуляторні генератори, зарядні станції та інші джерела безперебійного живлення. Дешевший варіант, якого достатньо, щоб забезпечити струмом ноутбук чи телефон, це звичайний павербанк.

Головне